Rezultate te kerkimit per termin: +Meksiks

Meta: total 33 / total_found 33 / time 0.000 / keyword[0] meksiks / docs[0] 33 / hits[0] 38 /
No Pic available
  • 2010-05-21

Dum-Baba dhe hajdutët

“Duam Babn” sht nj lvizje regresiste, e para nj shekulli q tentonte t na kthente n nj epok t errt, at t pushtimit osman. “Dum-Baba” po shndrrohet n nj personazh q krkon t na kthej n memorie, nj lvizje regresiste. N kt kazus t gjat u ravijzuan, m s fundi, “progresistt&

No Pic available
  • 2010-05-13

Vazhdon katastrofa ekologjike në Gjirin e Meksikës

Katastrofa e nafts n Gjirin e Meksiks ka hyr n javn e tret, ndrsa zyrtart nuk po gjejn nj zgjidhje pr t ndalur rrjeshjen e nafts 1.500 metra nn siprfaqen e ujit. Q nga 20 prilli kur shprtheu platforma e nafts, t paktn 15 milion litra naft kan rrjedhur n gji duke dmtuar brigjet amerikane.

No Pic available
  • 2010-05-03

Reporterët pa kufij: Ja dhunuesit e fjalës së lirë

N Ditn Botrore t liris s shtypit, organizata "Reporter pa kufij" ka lshuar kritika t ashpra pengesat n punn e gazetarve n shum vende t bots. Organizata botoi listn “Predatort e medias s lir” me 40 politikant dhe grupimet, t cilt prbjn nj krcnim real pr gazetart. N kt list bjn p

No Pic available
  • 2010-05-02

Obama: Hetim të çështjes së platformës së naftës

Gjendja si pasoj e njolls s nafts n Gjirin e Meksiks sa vjen e bhet m shqetsuese. Pas Luizians edhe Florida ka shpallur gjendjen e emergjencs, n nj koh q Presidenti amerikan, Barak Obama krkoi nj hetim t shtjes. Pr momentin sht ndalur shpimi n disa zona bregdetare. Njolla e madhe e shkaktuar nga sh

No Pic available
  • 2010-04-30

Njolla e naftës arrin në Luiziana

Njolla gjigande e nafts n Gjirin e Meksiks ka mbrritur n brigjet e Luisians. Ajo ka prmasat e ishullit t Xhamajks dhe prbn nj prej katastrofave m t mdha ekologjike n Shtetet e Bashkuara. Autoritetet n Luiziana kan shpallur gjendjen e emergjencs ndrsa Guvernatori ka krkuar fonde federale dhe ndihmn e

No Pic available
  • 2010-04-29

Strategjia margjinalizuese, antiglobaliste e PS-së

T dieln e 18 prillit 2010, shqiptart t cilt ndoqn me kujdes punimet e kongresit t PSSH-s, u detyruan t bnin nj udhtim n dekada, duke u kthyer mbrapa, plot 70 vjet t shkuara me fjalimin e Fan Nolit. Ai ishte nj artist modest dhe mjeshtr i letrave shqipe, por nj politikan i dshtuar plotsisht. T

No Pic available
  • 2010-04-22

Gjiri i Meksikës, 11 të zhdukur nga shpërthimi në një platformë nafte

Nj shprthim i fuqishm n bordin e platforme nafte n gjirin e Meksiks ka shkaktuar t paktn 17 t plagosur. 11 t tjer rezultojn t humbur. N momentin e shprthimit n bord ndodheshin 126 persona megjithat, 94 prej tyre arritn q t largoheshin n koh. Vazhdojn krkimet pr gjetjen e t zhdukurve.

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama