Rezultate te kerkimit per termin: +Mesatarja

Meta: total 1000 / total_found 3632 / time 0.002 / keyword[0] mesatarja / docs[0] 3632 / hits[0] 4570 /
No Pic available
  • 2017-06-23

Problemet demografike, alarmohet Spanja: Më shumë vdekje se lindje

Spanja po përballet menjë problem vërtetë serioz pasi numri i vdekjeve  është më i madh se ai i lindjeve. Sipas raportit Lëvizja Natyrore e Popullsisë të Institutit Kombëtar të Statistikës në Spanjë (INE) në vitin 2016 kanë ndodhur 409 mijë e 99 vdekje dhe 408 mijë e 384 lindje G

Shqiptarët, populli që shpenzon më shumë për ushqime në Europë
  • 2017-06-19

Shqiptarët, populli që shpenzon më shumë për ushqime në Europë

Shqipëria mund të ketë çmime më të lira se në shumë vende të Europës, por të ardhurat e ulëta, që marrin në raport me vendet e tjera, bëjnë që ata të shpenzojnë një pjesë të konsiderueshme të buxhetit për të siguruar nevojat minimale jetësore të të ushqyerit. Sipas të dh

No Pic available
  • 2017-06-15

Surprizat e motit, nuk ka plazh këtë fundjavë

Nëse keni planifikuar që këtë fundjavë ta kaloni në bregdet mbase do tiu duhet të ndryshoni plan pasi moti do të rezervojë surpriza. Duke nisur nga sot e deri te enjten tjetër përfaqsuesi i shërbimit të metrologjisë Metodi Marku sqaron se temperaturat do të pësojnë ulje. Metodi Mark

Shqiptarët, ndër popujt që punojnë më shumë orë në vit në botë
  • 2017-06-14

Shqiptarët, ndër popujt që punojnë më shumë orë në vit në botë

Shqiptarët punojnë rreth 2230 orë në një vit, më shumë se të gjitha vendet e Bashkimit Europian dhe shumë më lartë se mesatarja e orëve të vendeve të OECD-së. Organizata për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik (OECD) ka publikuar statistikat e reja mbi Tregun e Punës në 12 qershor,

No Pic available
  • 2017-06-10

Shqipëria po plaket, nga 2007-2016 mosha mesatare u rrit me 5 vite

Popullsia e Shqipërisë po plaket me ritme të shpejta. Mosha mesatare e popullsisë u rrit në dekadën e fundit me 5 vite. Sipas INSTAT në vitin 2016 mosha mesatare e popullsisë së vendit shkoi në 37 vjeç nga 32.1 vite që ishte me 2007. Popullsia e Shqipërisë ndryshe nga trendi i viteve t

Shqipëria po plaket, nga 2007-2016 mosha e mesatare u rrit me 5 vite, shkoi në 37 vjeç
  • 2017-06-10

Shqipëria po plaket, nga 2007-2016 mosha e mesatare u rrit me 5 vite, shkoi në 37 vjeç

Popullsia e Shqipërisë po plaket me ritme të shpejta. Mosha mesatare e popullsisë u rrit në dekadën e fundit me 5 vite. Sipas INSTAT në vitin 2016 mosha mesatare e popullsisë së vendit shkoi në 37 vjeç nga 32.1 vite që ishte me 2007. Popullsia e Shqipërisë ndryshe nga trendi i viteve t

KE, çfarë do ndodhë me ekonominë shqiptare kur të mbarojnë dy projektet e mëdha
  • 2017-06-06

KE, çfarë do ndodhë me ekonominë shqiptare kur të mbarojnë dy projektet e mëdha

Komisioni Europian ka publikuar sot raportin e zgjeruar të programit të reformave për Shqipërinë, Maqedoninë,  Malin e Zi, Serbinë, Turqinë, Bosnjë Hercegovinën dhe Kosovën për periudhën 2017-2019. Raporti vlerëson ecurinë e Shqipërisë dhe pritshmëritë mbeten pozitive për periu