Rezultate te kerkimit per termin: +Moldavia

Total: 1048
No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:04.375Z

Moldavia mes Lindjes dhe Perëndimit

Moldavia, e kufizuar nga Ukraina dhe Rumania, renditet si vendi më i varfër i Evropës. Tani kjo republikë ish-sovjetike ndeshet me presion të madh nga Rusia lidhur me aspiratat e saj për antarësim në Bashkimin Evropian. Për shekuj me radhë, moldavianët janë krenuar me verërat vendase. N

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:56.714Z

Moldavia futet në zgjedhje të parakohshme

Kishiniev - Moldavia më 29 korrik pritet të shkojë në zgjedhje të parakohshme pas shkrirjes së parlamentit nga presidenti Vladimir Voronin. Ky vendim ishte i paevitueshëm, pasi deputetët e parlamentit nuk po arrinin dot të zgjidhnin Presidentin e Republikës. Presidenti aktual ka dën

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:19.765Z

Moldavia, premiera e Ari Han ne stolin kuqezi

Jeton Selimi Ari Han do ta beje debutimin e tij ne stolin kuqezi ndaj Moldavise, ne Kishiniev! Kjo te pakten sipas asaj qe thote FSHF, e cila prej disa ditesh ka nisur kontaktet me homologen moldave, per organizimin e nje takimi miqesor per daten 26 mars, date e lire nga FIFA. Kundershtari i pare se

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:42.532Z

Rumania shkatërron “vëllezërit” nga Moldavia

Albania-sport - Rumania vuajti jo pak për të mposhtur 2-0 "vëllezërit" e tyrë nga Moldavia, në takimin e zhvilluar në stadiumin kombëtar të Bukureshtit. Golat për skuadrën e trajnerit Viktor Piturka u realizuan në 15 minutar e fundit. Ionut Mazilu finalizoi në minutën e 85, ndërkohë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:19.139Z

Moldavia, Rusia dhe historia

është vështirë të gjesh një ngjarje apo periudhë historike, për të cilën të kenë të njëjtën pikëpamje historianët e dy shteteve të lidhur përkohësisht, për njërën apo tjetrën arsye, gjatë historisë. Afrimi i pikëpamjeve historike bëhet akoma më i vështirë, kur në mes

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:18.486Z

Moldavia në udhëkryqin midis Rusisë dhe BE-së

Moldavia i është drejtuar sot zgjedhjeve presidenciale, që mund të sjellin në pushtet kandidatin socialist pro-rus, pas demaskimit të skandalit korruptiv miliarda dollarësh, që ka zbehur besimin tek politikanët që favorizojnë marrëdhënie më të ngushta me perëndimin. Ish-republika sov

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:14.697Z

Moldavia mban zgjedhjet parlamemtare

Moldavët votojnë sot në zgjedhjet parlamentare, të cilat konsiderohen si garë midis partive pro-evropiane dhe atyre që mbështesin lidhjet më të afërta me Rusinë. Mbi 3.2 milionë moldavë do të zgjedhin deputetët për parl

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama