Rezultate te kerkimit per termin: +Moldavia

Total: 1048
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:39.532Z

Moldavia mbetet pa president - Deshton referendumi per shkak te pjesemarrjes se ulet

Banoret e vendit evropianolindor duhet te vendosnin me voten e tyre nese presidenti i vendit ne te ardhmen do te zgjidhej perseri drejtpersedrejti nga populli. Ne vend te nje pjesemarrje te nevojshme te nje te tretes se votuesve ne referendum diten e diele moren pjese gati 30 per qind bene te ditur

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:37.705Z

Edhe Transdniester pro bashkimit me Rusinë. Moldavia paralajmëron

MOLDAVI- Edhe Transdniestria, një rajon separatist i Moldavisë ka aplikuar për anëtarësim në Federatën Ruse. Lajmi është konfirmuar nga Irina Kubanskikh, zëdhënësja e parlamentit lokal, ku sipas saj ka nisur një apel për udhë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:48.834Z

Ukraina, Gjeorgjia dhe Moldavia, më pranë Europës BE lidh marrëveshje historike me fqinjët ish-sovjetikë

Detaj: Poroshenko: Sapo të jetë e gatshme Ukraina, ajo do të lejohet të hyjë në BE. Një deklaratë që BE-së nuk i kushton asgjë, por që për vendin tim do të ishte e barabartë me një botë të tërë”. Në fakt, reagimi nga Moska nuk vonoi të mbërrinte. Vetëm pak minuta, pasi

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:12.475Z

Rusia nis agresionin për shkëputjen e Transnistrisë nga Moldavia

Moska, me ndihmën e Kievit, i tregon muskujt Kishinievit Rusia dhe Ukraina i kanë transformuar në mënyrë radikale marrëdhëniet e tyre të mëparshme antagoniste, për vetëm disa muaj prej se Viktor Janukoviq u zgjodh president i Ukrainës. Tash duket se Moska do ta shfrytëzojë mbështetjen

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:45.278Z

Moldavia Ukraina dhe Bjellorusia kushinetat e lojes se re te diplomacise euro-atlantike

27-11-2010 / Nga Andrew Wilson Historite e suksesshme ne ate qe Bashkimi Europian e quan fqinjesi e mire kane qene te veshtira per tu permbushur. Ne fillim Gjeorgjia pastaj Ukraina dhe kohet e fundit Moldavia kane qene shpresat e medha te BE-se. Por ne secilin rast keto shpresa jane thyer.

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:36.452Z

Edith Harxhi: Reagimi i Tiranës për Ukrainën, si të ishim Moldavia

TIRANE - Edith Harxhi, ish-zëvendësministre e Jashtme, aktualisht drejtoreshë ekzekutive e "Albanian Policy Center", e sheh politikën e jashtme që po ndjek Tirana zyrtare si kaotike dhe pa një bosht të qartë reference. Ajo thotë për "Gazeta Shqiptare" se emërimet në diplomaci janë parti

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:13.936Z

Moldavia zhvendos Krishtlindjet

pQeveria pro-evropiane e Moldavise ka shpallur 25 dhjetorin feste zyrtare ne nje vend ku Krishtlindjet tradicionalisht festohen ne fillim te janaritp pVendimi eshte marre sot nga shumica e deputeteve ne Parlament por eshte kritikuar nga opozita komuniste pro-rusep pLigji eshte paraqitur nga depute

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama