Rezultate te kerkimit per termin: +Moldavia

Total: 1048
No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:37.705Z

Edhe Transdniester pro bashkimit me Rusinë. Moldavia paralajmëron

MOLDAVI- Edhe Transdniestria, një rajon separatist i Moldavisë ka aplikuar për anëtarësim në Federatën Ruse. Lajmi është konfirmuar nga Irina Kubanskikh, zëdhënësja e parlamentit lokal, ku sipas saj ka nisur një apel për udhë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:48.834Z

Ukraina, Gjeorgjia dhe Moldavia, më pranë Europës BE lidh marrëveshje historike me fqinjët ish-sovjetikë

Detaj: Poroshenko: Sapo të jetë e gatshme Ukraina, ajo do të lejohet të hyjë në BE. Një deklaratë që BE-së nuk i kushton asgjë, por që për vendin tim do të ishte e barabartë me një botë të tërë”. Në fakt, reagimi nga Moska nuk vonoi të mbërrinte. Vetëm pak minuta, pasi

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:12.475Z

Rusia nis agresionin për shkëputjen e Transnistrisë nga Moldavia

Moska, me ndihmën e Kievit, i tregon muskujt Kishinievit Rusia dhe Ukraina i kanë transformuar në mënyrë radikale marrëdhëniet e tyre të mëparshme antagoniste, për vetëm disa muaj prej se Viktor Janukoviq u zgjodh president i Ukrainës. Tash duket se Moska do ta shfrytëzojë mbështetjen

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:45.278Z

Moldavia Ukraina dhe Bjellorusia kushinetat e lojes se re te diplomacise euro-atlantike

27-11-2010 / Nga Andrew Wilson Historite e suksesshme ne ate qe Bashkimi Europian e quan fqinjesi e mire kane qene te veshtira per tu permbushur. Ne fillim Gjeorgjia pastaj Ukraina dhe kohet e fundit Moldavia kane qene shpresat e medha te BE-se. Por ne secilin rast keto shpresa jane thyer.

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:36.452Z

Edith Harxhi: Reagimi i Tiranës për Ukrainën, si të ishim Moldavia

TIRANE - Edith Harxhi, ish-zëvendësministre e Jashtme, aktualisht drejtoreshë ekzekutive e "Albanian Policy Center", e sheh politikën e jashtme që po ndjek Tirana zyrtare si kaotike dhe pa një bosht të qartë reference. Ajo thotë për "Gazeta Shqiptare" se emërimet në diplomaci janë parti

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:13.936Z

Moldavia zhvendos Krishtlindjet

pQeveria pro-evropiane e Moldavise ka shpallur 25 dhjetorin feste zyrtare ne nje vend ku Krishtlindjet tradicionalisht festohen ne fillim te janaritp pVendimi eshte marre sot nga shumica e deputeteve ne Parlament por eshte kritikuar nga opozita komuniste pro-rusep pLigji eshte paraqitur nga depute

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:39.513Z

Moldavia dëbon ambasadorin rumun

Kishinev - Ambasadori i Rumanisë në Kishinev u njoftua sot të lërë vendin brenda 24 orëve, bëri të ditur Ministria moldave e Punëve të Jashtme. ''Ambasadori rumun, Filip Teodorescu dhe një këshilltar i ambasadës u shpallën persona të padëshirueshëm për shkak të aktivitetit të pap

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama