Rezultate te kerkimit per termin: +Monologu

Meta: total 227 / total_found 227 / time 0.000 / keyword[0] monologu / docs[0] 227 / hits[0] 254 /
Rregjistrimi i pare vokal  i aktorit Aleksander Moisiu
  • 2013-09-20

Rregjistrimi i pare vokal i aktorit Aleksander Moisiu

Rregjistrimi i parë vokal i aktorit të famshëm me origjinë shqiptare, Aleksandër Moisiu, është monologu i Faustit regjistruar një shekull me parë. Koleksionisti dhe studiuesi Niko Kotherja, i cili posedon tri incizimet 100 vjecare sqaron se këto i k

No Pic available
  • 2013-09-19

Tri incizime 100-vjeçare me zërin e Aleksandër Moisiut

TIRANE-Tri incizime 100-vjeçare të aktorit të madh me origjinë shqiptare, Aleksandër Moisiu kanë rënë në duart e Niko Kotheres. Studiuesi e koleksionisti bën me dije se pllakat janë regjistrim i Moisiut, bërë më 1912 në Tea

No Pic available
  • 2013-07-31

Kabllogramet amerikane mbi Tiranen zyrtare

Një artist i ri shqiptar dhe pianisti britanik Xhon Tilbëri prezantojnë në Teatrin Kombëtar shfaqjen “Djall”. Një monolog i Armand Lulajt sipas kabllogrameve amerikane për Tiranën zyrtare botuar nga Uikiliks. Armand Lulaj dhe John Tilbury prezant

Epitafi politik i Astrit Patozi
  • 2013-07-30

Epitafi politik i Astrit Patozi

Nga Azgan Haklaj Erdhe nga hiçi, smësuat të ecni se instinkti ju shtyn të zvarriteni…. Disa ditë më parë në Top Story, gjatë një interviste të parapërgatitur, nënkryetari në detyrë i PDsë çuditi auditorin me të pathënat qe i kishte konservuar kahmot në ndërgjegjen e tij. S

Requiem shërbimit mjekësor
  • 2013-07-18

Requiem shërbimit mjekësor

Nga Edlira Gjoni Po prisni pra. Prisni dhe pak. Akoma nuk kanë ardhur ilaçet thotë gjithë seriozitet farmacistja e spitalit, pa i ngritur sytë drejt turmës së madhe të fytyrave të lodhura që struken pas derës gjysëm të hapur në fund të korridorit. Ore mos i bërtit asaj, se i ke pisk

No Pic available
  • 2013-07-15

Kryetarë kemi, na mungon lidershipi

Afrim Krasniqi/publicist -Siç ishte parashikuar ka nisur "gara" midis kandidatëve zyrtarë për kryetar në Partinë Demokratike. Nuk ishte zgjedhje publike, por fakt i kryer që vlen të konsiderohet, të monitorohet dhe të analizohet edhe si i tillë. Në “garë” janë dy emra publikë,

Albana Melyshi: Telegrami i gjyshit për të vdekur në Shqipëri*
  • 2013-06-28

Albana Melyshi: Telegrami i gjyshit për të vdekur në Shqipëri*

Episode nga libri Yjet nuk janë të kuq të shkrimtares shqiptaro-amerikane Albana Melyshi Lifschin Tërmet në familje Ishte muaji dhjetor dhe grupi ynë i xhirimit ndodhej i zënë me përgatitjet e koncertit të madh të Vitit të ri. Ishte ngjarja më e rëndësishme televizive e vitit dhe peri

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama