Rezultate te kerkimit per termin: +Monologu

Meta: total 227 / total_found 227 / time 0.000 / keyword[0] monologu / docs[0] 227 / hits[0] 254 /
E nisa me hashash, tani heroina po më merr jetën
  • 2013-04-15

E nisa me hashash, tani heroina po më merr jetën

Shpresa MeziniRrëfen 32-vjeçari Historia rrëqethëse e Erlindit, i cili fle dhe zgjohet me dëshirën për një jetë të re    Shpresa Mezini Çdo ditë e imja nis nga një monolog me vetveten. I përsëris vetes: Vetëm për sot, mendimet e mia do të përqendrohen në shërimin tim duke jetu

No Pic available
  • 2013-04-08

Romani “Kukullat...” nxit debat, është larg drojës

Fluturën e letërsisë sonë të re e kam njohur fare rastësisht para shumë vitesh, në vite të vështira madje. Ish-viti i zi 1997. Ajo kishte fituar çmimin e parë në konkursin ndërkombëtar në netët e poezisë n&eu

No Pic available
  • 2013-03-29

Në Bathore, kllounët e Partisë Socialiste luajnë komedinë e radhës për legalizimet

29-03-2013 / Nga Sejdi Peka Për të luajtur komedinë e radhës me të ashtuquajturin “program i Partisë Socialiste”, kllounët e kësaj force politike këtë radhë zgjodhën Bathoren. Nuk është për t’u ç

Vizitore ne ekspoziten Ndoshta te enderrosh
  • 2013-01-03

Vizitore ne ekspoziten Ndoshta te enderrosh

Tetë artistë të rinj përcjellin ëndrrën nëpërmjet artit bashkohor në ekspozitën "Onufri" të këtij viti. Kuratori i ekspozitës, italiani Danile Capra, ka përdorur një varg të Shekspirit nga monologu i Hamletit p

Ndonjehere eshte me mire te ikesh nga Shqiperia
  • 2012-11-12

Ndonjehere eshte me mire te ikesh nga Shqiperia

Nga Ilir Yzeiri - Sa herë që përgatitem të udhëtoj larg Shqipërisë provoj një ndjesi të veçantë. Kur bëhesh gati të largohesh nga vendi ku jeton, të duket sikur lirohesh nga një peshë që në mënyrë t

No Pic available
  • 2012-08-10

Revolucioni seksual i Roth

Vjen në shqip libri që tronditi moralin amerikan, “Ankimi i Portnoit” i Philip Roth. Një monolog seksual, rrëfimtari është i paturpshëm, deri në detaje intime, dhe gjuhë abuzive që i përgjigjet frustrimit seksual. I botuar në vitin 1969, ky libër u pasua me një stuhi polemika

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama