Rezultate te kerkimit per termin: +Monumenteve

Total: 3643
No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:28.006Z

Ekuilibri i brishte i monumenteve te Gjirokastres

Anisa Ymeri Ne zgrip te shkaterrimit! Keshtu jane cilesuar jo pak here nje sere prej monumenteve qe bejne historine e qytetit te gurte. Gjirokastra cilesohet si pika e dobet dhe e forte e Shqiperise, me monumente te rendesishme, por ama ne gjendje teper te brishte. Aq e forte sa, sipas drejtorit te

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:14.337Z

Teatër dhe koncerte për rijetëzimin e monumenteve

Në kuadër të përgatitjes së disa aktiviteteve për rijetëzimin e monumenteve të kulturës, të ndërmarra nga projekti kulturor shqiptaro-italian "Archadrin", dje ishte për një vizitë pune në Gjirokastër, regjisori italian, Pier Luigi Pizzi, i njohur në Itali për drejtimin e dy aktivit

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:00.053Z

Valter Shtylla, në krye të Institutit të Monumenteve

Specialisti i monumenteve, Valter Shtylla, duket se do të jetë drejtori i ri i Institutit të Monumenteve të Kulturës në Tiranë. Prezantimi zyrtar i tij pritet të bëhet të martën, datë 9 dhjetor, e më pas Shtylla të nisë detyrën në pozicionin e ri, të cilën e ka pasur edhe disa vit

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:20.052Z

Pak spektakël edhe në Ditën e Monumenteve

Prej vitit 1983 UNESCO e ka shpallur 18 prillin si Ditën Ndërkombëtare të Monumenteve. Prej disa vitesh, kjo ditë kujtohet edhe në Shqipëri. Do të kujtohet edhe këtë vit. Nga Ministria e Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve njoftohemi se Edhe në Shqipëri në këtë kuadër organizoh

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:00.281Z

Klosi u ndan ministrave detyrat e monumenteve

24/11/2004  Klosi u ndan ministrave detyrat e monumenteve Të gjithë ministrat që janë përfshirë në rijetëzimin e monumenteve të kulturës për vitin 2005 mblidhen sot në mjediset e Muzeut Historik Kombëtar për të diskutuar paratë që do të hedhin sipas projekteve. Për kë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:19.169Z

Ushtarët e izoluar të monumenteve

Specialistët e monumenteve: Ushtarë të izoluar! T mbledhur n restorant “Saraji”, ish-godin e Institutit t Monumenteve, e quajtn veten “ushtar t izoluar” me z pak m t fort. Kjo mendohet si shoqri civile q dje patn iniciuar nj takim pr t “lshuar nj m

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:14.440Z

Apollon Baçe: “Këshilli i Monumenteve, asnjë shkelje”

Mbledhja e Këshillit Kombëtar të Restaurimeve është realizuar brënda të gjitha rregullave dhe nuk ka pasur shkelje. Ky është reagimi i drejtorit të Monumenteve të Kultures, Apollon Baçe. Sipas tij, që prej dorëheqjes së ish

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama