Rezultate te kerkimit per termin: +Monumenteve

Total: 3643
No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:47.080Z

Lame: Kemi gati projektin për rindërtimin e godinës

Shpresa MeziniForumi i Trashëgimisë Kulturore shpreh indinjatën për këtë akt të qëllimshëm Shpresa Mezini Ndërsa prokuroria po heton mbi masakrën kulturore të ndodhur dy net më parë në qytetin e Korçës, reagon Forumi i Trashëgimisë Kulturore në vend. Duke e quajtur si një skand

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:22.353Z

Denoncimi në 77 News, Bashkia: Do restaurojmë objektet e vëllezërve Frashëri!

Reagon Bashkia e Tiranës në lidhje me skandalin e publikuar në 77 News, ku u evidentua dëmtimi i objekteve të kulturës së vëllezërve Frashëri, të cilët qëndrojnë afër Kullave Binjake, pranë bulevardit Dëshmorët

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:41.946Z

Ekspertët vënë në dyshim planet e qeverisë për të dhënë me qira kështjellat

Një vendim i qeverisë për të dhënë me qira objektet e trashëgimisë kulturore te sektori privat ka shqetësuar ekspertët, të cilët kanë frikë se monumentet historike do të dëmtohen dhe do të zhvishen nga identitetet e tyre. Nga Fatjona Mejdini, BIRN Plani i Ministrisë së Kulturës

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:04.723Z

Qeveria penalizon Bashkinë e Tiranës

Nis sulmi pas fjalës së Berishës. Mediu gjobit dhe pezullon punimet te “Skënderbej” Qeveria nis penalizimet konkrete pas paralajmërimit ndaj Bashkisë së Tiranës për sheshin “Skënderbej”. Dje, ekzekutivi ka intensifikuar sulmin ndaj institucionit që drejtohet nga li

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:07.103Z

Apolonisë i rikthehet Muzeu Arkeologjik

Pas shumë vitesh i kyçur, i kërcënuar çdo ditë e më shumë nga shkatërrimi, duket se më në fund është vënë dorë mbi Muzeun Arkeologjik të Apolonisë. Këto ditë po punohet pikërisht mbi këtë godinë që gjendet brenda perimetrit të Manastirit të Shën Mërisë. Një projekt res

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:06.952Z

Gati statusi për tre objekte

11/12/2008  Në “listë” godina e Bankës Tregtare Agrare, Vila e ish-mbretit Zog dhe Mozaiku me rozetë DURRES- Ndërsa një pjesë e objekteve për shkak të karakteristikave të tyre synojnë të përfshihen në hartën e monumenteve të kulturës në Durrës, të tjera kanë pësua

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:12.648Z

Fati i “Hynyler”

Në afërsi të shtëpisë së Pleqve në Prishtinë gjendet një shtëpi e cila quhet “Hynyler”. Thuhet se daton qysh para nj shekulli. E gjendur në mesin e një Prishtine të dikurshme, fasada e saj ka filluar të marrë ngjyrë gri nga gazi i automobilave ndërsa dritaret kanë filluar të q

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama