Rezultate te kerkimit per termin: +Monumenteve

Total: 3643
No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:34.457Z

Dita e monumenteve te kultures

brbrNxenes dhe mesues nga shkolla te ndryshme te qytetit te Durresit jane mbledhur bashke ne diten boterore te Monumenteve te Kultures Nje larmi aktivitetesh e kane kthyer qytetin bregdetar skenen e nje feste plot ngjyra dhe diell Vetem nje vit me pare Drejtoria Rajonale e Kultures Kombetare hodhi

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:45.082Z

Edhe Shqipëria shënon Ditën Ndërkombëtare të Monumenteve

Në Durrës, Vlorë, Berat, Gjirokastër, Korçë dhe Shkodër po shënohet 18 prilli, Dita Ndërkombëtare e Monumenteve. Në këto qendra, organizuar nga drejtoritë e kulturës, po mbahen programe artistike, programe kulturore dhe diskutime për rëndësinë e monumenteve kulturore dhe rrezikimi

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:41.936Z

Shkoder Instituti i Monumenteve shkaterron Shtepine e Pioniereve

Dita e trashegimise Objekti i viteve 1930 eshte shpallur monument kulture ne vitin 1963. Ne nje shkrese qe drejtori Apollon Bace i drejton ministrit te Kultures kerkon heqjen nga lista e monumenteve te kultures. Ligji Per trashegimine parashikon ruajtjen e vellimit te ketyre objekteve Si ti mbrojm

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:32.524Z

Restaurimet, prioritet origjinaliteti i monumenteve

Procesi i restaurimit të banesave gjirokastrite, të cilat janë shpallur monument kulture, po vazhdon në godinën e cila është në pronësi të familjes Omari. Ajo është cilësuar si "dyqani i omaratëve" dhe ndodhet në pazarin karakteristik të qytetit të gurtë. I ndërtuar sipas stilit a

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:42.721Z

Sot, Dita Ndërkombëtare e Monumenteve të Kulturës

Data 18 prill është e njohur botërisht si Dita Ndërkombëtare e Monumenteve dhe Siteve Arkeologjike, pas miratimit në vitin 1983 në Konferencën e Përgjithshme të UNESCO-s. Kjo ditë cilësohet edhe si një mundësi më shumë për trashëgiminë kulturore shqiptare, e cila tashmë është p

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:28.006Z

Ekuilibri i brishte i monumenteve te Gjirokastres

Anisa Ymeri Ne zgrip te shkaterrimit! Keshtu jane cilesuar jo pak here nje sere prej monumenteve qe bejne historine e qytetit te gurte. Gjirokastra cilesohet si pika e dobet dhe e forte e Shqiperise, me monumente te rendesishme, por ama ne gjendje teper te brishte. Aq e forte sa, sipas drejtorit te

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:14.337Z

Teatër dhe koncerte për rijetëzimin e monumenteve

Në kuadër të përgatitjes së disa aktiviteteve për rijetëzimin e monumenteve të kulturës, të ndërmarra nga projekti kulturor shqiptaro-italian "Archadrin", dje ishte për një vizitë pune në Gjirokastër, regjisori italian, Pier Luigi Pizzi, i njohur në Itali për drejtimin e dy aktivit

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama