Rezultate te kerkimit per termin: +Monumenteve

Total: 3643
No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:32.524Z

Restaurimet, prioritet origjinaliteti i monumenteve

Procesi i restaurimit të banesave gjirokastrite, të cilat janë shpallur monument kulture, po vazhdon në godinën e cila është në pronësi të familjes Omari. Ajo është cilësuar si "dyqani i omaratëve" dhe ndodhet në pazarin karakteristik të qytetit të gurtë. I ndërtuar sipas stilit a

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:42.721Z

Sot, Dita Ndërkombëtare e Monumenteve të Kulturës

Data 18 prill është e njohur botërisht si Dita Ndërkombëtare e Monumenteve dhe Siteve Arkeologjike, pas miratimit në vitin 1983 në Konferencën e Përgjithshme të UNESCO-s. Kjo ditë cilësohet edhe si një mundësi më shumë për trashëgiminë kulturore shqiptare, e cila tashmë është p

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:28.006Z

Ekuilibri i brishte i monumenteve te Gjirokastres

Anisa Ymeri Ne zgrip te shkaterrimit! Keshtu jane cilesuar jo pak here nje sere prej monumenteve qe bejne historine e qytetit te gurte. Gjirokastra cilesohet si pika e dobet dhe e forte e Shqiperise, me monumente te rendesishme, por ama ne gjendje teper te brishte. Aq e forte sa, sipas drejtorit te

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:14.337Z

Teatër dhe koncerte për rijetëzimin e monumenteve

Në kuadër të përgatitjes së disa aktiviteteve për rijetëzimin e monumenteve të kulturës, të ndërmarra nga projekti kulturor shqiptaro-italian "Archadrin", dje ishte për një vizitë pune në Gjirokastër, regjisori italian, Pier Luigi Pizzi, i njohur në Itali për drejtimin e dy aktivit

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:00.053Z

Valter Shtylla, në krye të Institutit të Monumenteve

Specialisti i monumenteve, Valter Shtylla, duket se do të jetë drejtori i ri i Institutit të Monumenteve të Kulturës në Tiranë. Prezantimi zyrtar i tij pritet të bëhet të martën, datë 9 dhjetor, e më pas Shtylla të nisë detyrën në pozicionin e ri, të cilën e ka pasur edhe disa vit

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:20.052Z

Pak spektakël edhe në Ditën e Monumenteve

Prej vitit 1983 UNESCO e ka shpallur 18 prillin si Ditën Ndërkombëtare të Monumenteve. Prej disa vitesh, kjo ditë kujtohet edhe në Shqipëri. Do të kujtohet edhe këtë vit. Nga Ministria e Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve njoftohemi se Edhe në Shqipëri në këtë kuadër organizoh

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:00.281Z

Klosi u ndan ministrave detyrat e monumenteve

24/11/2004  Klosi u ndan ministrave detyrat e monumenteve Të gjithë ministrat që janë përfshirë në rijetëzimin e monumenteve të kulturës për vitin 2005 mblidhen sot në mjediset e Muzeut Historik Kombëtar për të diskutuar paratë që do të hedhin sipas projekteve. Për kë

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama