Rezultate te kerkimit per termin: +Ndoc

Total: 1017
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:14.789Z

Ndahet nga jeta poeti Ndoc Gjetja

TIRANE-Poeti Ndoc Gjetja ndërroi jetë sot në moshën 66 vjecare nga një sëmundje e rëndë. Autor i disa vëllimeve poetike, Ndoc Gjetja u lind më 9 mars 1944 në fshatin Bërdicë të Shkodrës. Kur ishte shtatë vjec, prindërit e tij u vendosën me banim në Lezhë, ku jetoi derisa humbi je

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:14.912Z

Përcillet në banesëne fundit poeti Ndoc Gjetja

LEZHE- është përcjellë për në banesën e fundit poeti i njohur Ndoc Gjetja, i cili u nda nga jeta nga një sëmundje e pashërueshme. Familjarë, të afërm, miq dhe kolegë i kanë dhënë sot lamtumirën e fundit poetit 66-vjecar. Kortezhi mortor ka nisur në banesën e Ndoc Gjetjes në qyte

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:14.876Z

Shuhet poeti i shpirtit njerezor, Ndoc Gjetja

Poeti që ka qenë më pran shpirtrave njerëzore në poezinë shqipe bashkëkohore, apo siç e ka cilësuar një studiues, poeti që di me çdo varg ti bjerë bukur tastierës së humanizmit Ndoc Gjetja, ka ndërruar jetë dje në moshën 66 vjeçare nga një sëmundje e rëndë. Autor i disa vël

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:14.879Z

Topi ngushëllon familjen e poetit Ndoc Gjetja

Presidenti Bamir Topi i ka dërguar një mesazh familjes Gjetja ku shprehen ngushëllimet për ndarjen e parakohshme nga jeta të poetit Ndoc Gjetja. "Me hidhërim të thellë mësova lajmin për ndarjen e parakohshme të njeriut tuaj të shtrenjtë e të pazëvendësueshëm, të poetit të s

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:15.424Z

Gjurmët e fundit të Ndoc Gjetjes

Përcillet heshtur në banesën e fundit poeti lezhjan Ndoc Gjetja. Miqtë dhe qytetarët e Lezhës përkulen para trupit të pajetë. Në katin e dytë, afër kthinës ku ai vendoste tavolinën e punës, në raftet e bibliotekës modeste gjejmë gjurmët e fundit të poetit Banesa nr. 12. Porta me

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:14.795Z

Ndahet nga jeta poeti Ndoc Gjetja

Pak ditë para se Bashkia e Lezhës ta nderonte me titullin qytetar nderi, Ndoc Gjetja poeti shkodran me fytyrën e Krishtit siç e krahasonin miqtë e letrave, largohet nga jeta në moshën 66 vjeçare në qytetin ku jetoi dhe krijoi. I vlerësuar si poet social dhe i dashuruar me jetën Ndo

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:14.878Z

Ndoc Gjetja, poeti dha shpirt

Sot në mesditë arkëmorti me poetin Ndoc Gjetja do të vendoset për homazhe në Bashkinë e Lezhës, dhe në orën 15:00 kortezhi bën përcjelljen e fundit të poetit. Mes poetit e njeriut, rebelit dhe t dashuruarit, mistikes dhe ndrgjegjes, realitetit dhe jashtkohs, jets dhe

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama