Rezultate te kerkimit per termin: +Ngjyrat

Meta: total 1000 / total_found 5522 / time 0.003 / keyword[0] ngjyrat / docs[0] 5522 / hits[0] 7028 /
No Pic available
  • 2017-05-13

Rama thirrje demokratëve: PD barrikadë, lëreni Saliun kukuth

Nga Selenica kryetari i PS-së Edi Rama, njëkohësisht kryeministër,  ftoi demokratët të bashkohen më 18 qershor pasi PD i ka braktisur dhe është mbyllur në çadrën e turpit. Edi Rama: “ Është vërtet dëshpëruese të shohësh një parti që lindi nga shpresa e madhe për Shqi

MBI POEZINË E GEORG TRAKL
  • 2017-05-11

MBI POEZINË E GEORG TRAKL

Erlind Sulko Në sprovën e mirënjohur që Heidegger shkroi mbi poezinë e Georg Trakl, e quajtur “Gjuha brënda poezisë: një bashkëbisedim me veprën poetike të Georg Trakl,” Heidegger thotë diçka tepër tëçuditshme: poezitë e një poeti të madh shprehin vetëm një gjë. Mad

No Pic available
  • 2017-05-10

Përshkëndija poetike e Çiftelisë së Silvana Berkit

Vaid HYZOTI Në një bisedë të lirshme të nobelistit latin Markes, teksa flet për të njohurën Shakira, nënvizon: Kurrë nuk duhet të frenohemi të shprehemi për të bukurën. Pa meskinitet e zili. Sikur flasim me vete, kur shohim një vajze si shtojzovalle: Sa e bukur!. Edhe për një tregi

Arti? Të çlirosh veten, nga muret e bardha
  • 2017-05-02

Arti? Të çlirosh veten, nga muret e bardha

Me artistin Heldi Pema Ai mund të ndërtojë gjithçka me një pikturë, duke e parë atë si formën më të mirë përmes së cilës mund ti japë kuptim situatave. I formuar me disa disiplina, si skulptura apo video-art, Heldi Pema është nga ata artistë bashkëkohorë që kërkon ta mbajë f

Tirana kërkon ndihmën e tifozëve në derbi
  • 2017-04-25

Tirana kërkon ndihmën e tifozëve në derbi

Tirana u shtrin dorën e pajtimit tifozëve bardheblu para derbit të katërt sezonal me Partizanin, në Selman Stërmasi, takim që do të zhvillohet të premten në orën 19:00. Klubi kryeqytetas nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale thekson se Është momenti për tu rikthyer masivisht në

No Pic available
  • 2017-04-23

KREUZTANNE ndërmjet dëshirës dhe ëndrrave thellësisht Frojdiane 

  Prof. Dr. Maria Sinatra Fate Velaj, artisti shqiptaro/austriak me famë ndërkombëtare, prodhues i shumë disiplinave, pikturë, fotografi dhe shkrim, fitues çmimesh të panumërta, nga më të njohurat, na jep me anën e këtij romani, një rrjedhë të ndërgjegjes së tij, por që mund

No Pic available
  • 2017-04-22

Për dashurinë si një përjetim universal

Fulvia Shtepani Çdo krijim poetik në vetvete, është në të njëjtën kohë, një përgjigje dhe një pyetje mbi autenticitetin e poezisë, është një gur i çmuar i vendosur në ngrehimat e kësaj kështjelle të kristaltë të shpirtit, që nuk mbaron kurrë së ndërtuari, ashtu si vetë qe