Rezultate te kerkimit per termin: +Njerzimi

Meta: total 48 / total_found 48 / time 0.000 / keyword[0] njerzimi / docs[0] 48 / hits[0] 54 /
No Pic available
  • 2016-05-23

Legjenda e Rozafës, sheshi Skënderbej dhe Velua i Bashkisë

Legjenda e Rozafës është e përcjellur brez pas brezi deri në ditët tona.Bëhët fjalë për Shkodrën,atë hise më të bukur të Atdheut tonë.Kalaja e Rozafës i jep Shkodrës atë krenarinë që e ka fisnikruar në shekuj në mbrojtje të qytetit të lashtë sa vet njerzimi,në luftë kund

Llotot plot, xhamitë plot, kishat bosh!
  • 2015-11-25

Llotot plot, xhamitë plot, kishat bosh!

Nga Bledi Mane-Public Enemy fb.com/bledi.mane instagram.com/bledimane 1./ Sapo isha kthyer nga Barcelona moderniste e Gaudi-t dhe në tru më hallakateshin impresionet katalunase jo vetëm të arkitekturës. Si çdo shqiptar që shkel në tokën e tij, edhe unë bëja bilancin e zakonshëm atje-k

No Pic available
  • 2015-11-09

Me 11 Nëntor 90, Dom Simon Jubani, 25 vjet përpara, na tregoi si shembet komunizmi

Ishim mbi 50 mijë vetë mbrenda murit rrethues të Vorrezave, kur nder tarraca dhe skuta, në vagona e magazina, sampistët e sigurimit shtetit prisnin urdhën me shkrepë shnajpert mbi kokat tona... Pa asnjë mbrojtje përveç rreth 300 vllazenve Musliman t'armatosun... Dhe, "Dorës së Zotit",

Sa ka rënë pesha e fjalës !
  • 2014-05-28

Sa ka rënë pesha e fjalës !

Frano Kulli Frederik Rreshpja, një ndër poetët më të mirë të Shqipërisë, ose liriku më i fundit shqiptar pas Lasgush Pogradecit, siç dhe është vlerësuar, ka patur një vdekje-fikje të vrazhdë. Por edhe jeta e tij, jeta tokësore, thuajse e gjitha e mjerë në një kontrast të hatas

No Pic available
  • 2013-05-22

At Gjon Shllaku dhemisioni i dijetarit

Filozofi gjerman J. G. Fichte në librin me titull “La missione del dotto”/ (Misioni i dijetarit), na paraqet pesë ese të cilat i japin shpjegim pyetjes se cili është misioni dhe roli i dijetarit në shoqëri? Cili është misioni i njeriut që

No Pic available
  • 2011-08-24

Bluja e Margaret Thatcher-it dhe bluja e Xhelal Mziut

Nga Bledi Mane*   1. Relaks Nga ballkoni i shtëpisë së tim vëllai këtu në Rethimno të Kretës ku po pushoj këtë fund gushti, çdo mëngjes (mesditë) kur çohem nga gjumi më shtrihet para syve horizonti ku treten mes tyre ngjyrat blu të këtij pellgu. Bluja e çelur e qiellit teksa p

No Pic available
  • 2010-09-06

Fridrih Nice triumfi etern i nje kumti titan Nga Albert Vataj

Fridrih Nice guxoi si askush dhe triumfoi mbi gjithcka lindi mbinjeriun dhe perqafi amshimin me afshin e stuhise. Plot 110 vjet na ndajne nga te gjallet e nje prej ngarendjeve me te furishme te mendimit filozofik e nje prej ngadhnnjimeve me te zashme te te gjithe kushtrimeve qe ka mujt me kumtu nder

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama