Rezultate te kerkimit per termin: +Njerzimi

Meta: total 48 / total_found 48 / time 0.000 / keyword[0] njerzimi / docs[0] 48 / hits[0] 54 /
No Pic available
  • 2010-08-30

Linter(N)atyra

Literatura. Natyra. Dhe letërsia kushtuar apo frymëzuar prej natyrës. Po. Por tashmë jemi larguar shumë nga ajo botë dhe nga ato kohëra kur njerëzit <!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0in; margin-bottom

No Pic available
  • 2010-08-25

Fridrih Nice, triumfi etern i nje kumti titan Nga Albert Vataj

Fridrih Nice, guxoi si askush dhe triumfoi mbi gjithcka, lindi mbinjeriun dhe perqafi amshimin me afshin e stuhise. Plot 110 vjet na ndajne nga te gjallet e nje prej ngarendjeve me te furishme te mendimit filozofik, e nje prej ngadhnnjimeve me te zashme te te gjithe kushtrimeve, qe ka mujt me kumtu

No Pic available
  • 2010-08-13

Ngrohja globale, shkencëtarët mundohen të zbulojnë planetin

Shkrirja e shpejt e akujve n malet Jotnhajmn n Jug t Norvegjis u ka dhn mundsi arkeologve t zbuloj nj numr artefaktesh, disa prej t cilave datojn 1 mij vjet m par. Nj lajm i mir pr arkeologt, por jo pr mjedisin n t cilin jetojm. Ministri norvegjez i Mjedisit q vizitoi vendin, tha se shpejtsia e shkr

No Pic available
  • 2010-08-12

Rushdie, vargjet e një jete satanike

Grat, bukuria, thashethemet e m pas arti i t shkruarit, letrsia, dy gjuht q prdor dhe qytetet e pafundm n t cilat ka qen. Takim me shkrimtarin e “Vargjeve satanike” N bot nuk jan t shumt shkrimtart e prmasave dhe t origjinalitetit t Salman Rushdie. Megjithat kur e ke prball, mendon se kt

No Pic available
  • 2010-08-09

Për një Shekspir rus

Refleksion nga Festivali Ndërkombëtar i Teatrit në Butrint “ndrra e nj nate vere” sht nj nga komedit m t famshme ndr 36 veprat e njohura t dramaturgut me fam botrore Uilliam Shekspir. Kjo vepr mendohet t jet shkruar rreth viteve 1594-1596 dhe n qendr t saj sht marte

No Pic available
  • 2010-07-22

Për çastin kur dashuria vdes!

Muzikalin Romeo dhe Zhuljea, kënduar live në Butrint, e ka mbajtur emri i madh i regjisorit rumun i njohur me emrin Kero Se deri ku shkon sublimja e dashuris njerzore, n kufij me at hyjnore, madje krejt pran saj, vetm Shekspiri ka mundur t na e thot me veprn “Romeo dhe Zhu

No Pic available
  • 2010-07-21

Këndoj për ata që ikën

19 korrik 1940, një përvjetor i harruar për poetin Frederik Rreshpja Duket, pr fat t keq, se nuk ka ende kurrgj t re, sa i prket fatit t poetve t njmendt shqiptar; qysh n lindje, “fatit injorante” q u kndojn mbi krye, u prziejn t njjtn lnd t zez t dhimbjes s pambar

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama