Rezultate te kerkimit per termin: +Njerzimi

Meta: total 48 / total_found 48 / time 0.000 / keyword[0] njerzimi / docs[0] 48 / hits[0] 54 /
No Pic available
  • 2010-07-10

Vështrimi i tjetrit

Ata ushtarak, fetar, gjeograf dhe t tjer udhtar, t ardhur n kt qoshe t Ballkanit pr t ngadhnjyer, pagzuar, zbuluar ose prshkuar, vrojtuan banort dhe eksploruan terrenin. Sipas epoks dhe mnyrs s vet, secili na ka ln dshmin e tij, sipas prfytyrimit e tij t bots dhe mnyrs s tij t jetess dhe n fund t

No Pic available
  • 2010-06-30

Si fisnikërohet qyteti i Zija Çelës?!

Zija Çela: Letërsia shpëton nga vizioni për njerëzimin, jo realiteti! Kurrizi, shpina e njeriut, sht kufiri i vetm q na ndan nga njri-tjetri, madje gjith botn. Jo kufijt fizik, as kreshpat e maleve. Nse bota sot bashkohet pa luft, shkrimtari Zija ela uron q nj dit po pa luft

No Pic available
  • 2010-05-16

Aroma e zonjave!

Kozmetika/Dokumenti i parë me këshilla dhe receta kozmetike është quajtur Papirusi i Ebertit Duke studiuar gruan n trsi, q n lashtsi, ndiqet pozita e saj n shoqri, n familje, barazin me burrin, sjelljen, veshjen, evoluimin e saj nprmjet mods, mnyrs s t rregulluarit, t drejtat

No Pic available
  • 2010-05-14

Bllokimet e Ramës

Dua ta nis kt shrim duke prmendur disa figura t ndritura q kan ln gjurm n historin e njerzimit mbar. Perandori Kostandini i Madh n mesin e shekullit t 4-t ishte i pari perandor q u dha fund persekutimeve t kristianve n Romn e lasht dhe zyrtarizoi kristianizmin si feja e tij zyrtare. Perandori Just

No Pic available
  • 2010-04-15

Anonimi misterioz që censuroi Migjenin dhe loja e Enver Hoxhës

Nga historia e censurimit dhe ndalimit të “Veprave” të Migjenit më 1954. Përplasja e madhe mes Gjovalin Lukës dhe Skënder Luarasit Agron Luka Komentimi për Migjenin dhe Veprën e tij, ende sot në Demokraci me falsifikime dhe deformime në botimet e financuara nga Ministria e Kulturë

No Pic available
  • 2010-03-29

Midhat Frashëri dhe komunizmi

Komunizmi nuk nis as me Marksin, as n shekullin XIX. Ai ka ekzistuar shum m par se Marksi ta kthente n doktrin politike, shum shekuj m hert. Rrnjt e tij, nse i ndjekim, na ojn n fillimet e shoqris njerzore. N thelb, komunizmi sht tendenca e njeriut pr t devijuar rendin e gjrave nga rrjedha natyr

Disa nga shtjet kryesore n Kopenhag
  • 2009-12-07

Disa nga shtjet kryesore n Kopenhag

Por pr far do t diskutohet n kt takim dhe far pritet t arrihet prmes tij? M posht trajtojm disa nga shtjet kryesore t samitit t OKB-s pr klimn q zhvillohet n Kopenhag - Prse zhvillohen bisedimet n Kopenhag? Shumica e qeverive t bots besojn se ndryshimet klimatike prbjn nj krcnim pr shoqrin njerzor

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama