Rezultate te kerkimit per termin: +Njerzimi

Meta: total 48 / total_found 48 / time 0.000 / keyword[0] njerzimi / docs[0] 48 / hits[0] 54 /
“T burgosur t ankthit t Huxley-t”
  • 2009-12-03

“T burgosur t ankthit t Huxley-t”

Fluksi i informacionit, dominimi i kompjuterit, internetit, bots digjitale, krcnon t na gllabroj dhe t na bj skllevr t inteligjencs artificiale. Lloji njerzor duhet t mbrohet, ka nguti t mendoj pr strategji pr tu liruar dhe pr ta marr veten nga emotiviteti dhe nga paparashikueshme, vlera konstituive

No Pic available
  • 2009-08-18

Letra/Domethënia e 7 Gushtit dhe e 17 Gushtit të 1949 për Mirditën

Shumë nga studiuesit, gazetarë e persona të ndryshëm që kanë shkruar për Mirditën, mbas viteve ’90 , ndër të tjera kanë theksuar se në këtë krahinë, lufta klasore është aplikuar në shkallën më të lartë të mundshme gjatë regjimit komunist. Kjo ka disa arsye specifike në

No Pic available
  • 2009-03-26

HOMO HABILIX

Edison Ypi Në behar sajohet me ngjyra. Gjatë dimrit, në një mënyrë gjoja si të pa kujdesëshme, hedh rreth qafës një shall të trashë  të gjatë që i varet teposhtë duke iu tundur. Jo rrallë e ka mjekrrën të vizatuar. Ecën rrugës sikur nuk e ka mëndjen, sikur nuk i inter

Berzhinski: Ju tregoj risitë që po sjellin për botën presidencialet e sivjetme në SHBA
  • 2008-11-01

Berzhinski: Ju tregoj risitë që po sjellin për botën presidencialet e sivjetme në SHBA

Ish-këshilltari i presidentit demokrat, Xhimi Karter, zoti Zbignjev Berzhinski, thotë se Shtetet e Bashkuara duhet të tërhiqen nga Iraku, sepse vetëm atëhere, thotë ai, do të mësohet nëse ndërhyrja dhe prania disavjeçare e Shteteve të Bashkuara në atë vend ka qënë e sukseshme. Zoti

No Pic available
  • 2008-11-01

E sikur t uleshim t flisnim vrtet me Islamin?

Duhet t pranojm, ather, pas polemikave mbi karikaturat daneze, se teoria e Samuel Huntingtonit mbi "prplasjen e qytetrimeve" qenksh e drejt? Jo, sepse qytetrimet nuk jan aktor n skenn e politiks botrore, e aq m pak shpallin luftra. Popuj me kultura t ndryshme jetojn, n shum vende, pak a shum paqsish

No Pic available
  • 2008-11-01

Promovohet Dashuri & Toleranc

Shtpia Botuese "Prizmi" organizoi promovimin e librit "Drejt nj qytetrimi botror me Dashuri dhe Toleranc" t autorit t njohur Fethullah Gylen. Ndr referuesit e kumtesave t ktij promovimi ishin deputeti dhe publicisti Ferdinand Xhaferaj, kritiku i artit prof.dr. Adriatik Kallulli, shkrimtari

No Pic available
  • 2008-11-01

Ideja e Mshirs Universale

Civilizimi modern perndimor e thelloi prgjat shekullit XX edhe m shum iden e tjetrsis s civilizimeve, t cilat u theksuan edhe m fort nn trysnin e faktorve ideologjik, social, historik e sidomos religjioz. Tjetrsia Perndimor nga traditat Lindore ka patur vazhdimisht partizant e flakt pr nj sekularizm

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama