Rezultate te kerkimit per termin: +Njerzimi

Meta: total 48 / total_found 48 / time 0.000 / keyword[0] njerzimi / docs[0] 48 / hits[0] 54 /
No Pic available
  • 2008-11-01

Treni i pavarsis n binar t sigurt

T flassh n rrafshin historik dhe zanafilln e njerzimit prej se filloj historia e tij mund t vijm n konkludime se njerzimi respektivisht njeriu si individ vet e bri ndarjen n sociabilitetit dhe e theu vuln etnike , kjo vjen si pasoj e Kainit dhe Abelit , Remit dhe Romulit kur edhe etosi filloji t shk

No Pic available
  • 2008-11-01

M trego si mendon , t tregoj si udhheq?!!

Nj labirinth estetik i prplasur pr do fiasko fiziologjike zgjon kt konstatim t fundit si nj koncensus i trupit t njeriut. Koncensus i fituar mbi baza t prsiatjes filozofike t jets s individve n shoqri si sui generis dhe shoqris t prbr nga individt. Intelegjenca e tyre varet nga shfrytzimi i mendjes

No Pic available
  • 2008-11-01

Turqia, drejt musliman demokracis europiane!

Gjithkush q e ka lexuar Samuel Huntigtonin, do t shihte paksa me dyshim at q ndodhi ca or m par n Ankara. N kryeqytetin e vendosur nga Ataturku, parlamenti i turk zgjodhi n krye t vendit ish - ministrin e jashtm Abdullah Gyl. Zgjedhja e tij i ngjau paksa nj lindjeje t dhimbshme, dhe debateve q prfsh

No Pic available
  • 2008-11-01

Dialogu dhe toleranca ndrfetare: ecuri dhe sfida

-Pjesa I- "do njeri ka t drejtn e liris s mendimit, t ndrgjegjes e t fes; kjo e drejt nnkupton lirin pr t ndryshuar fen ose bindjet, si dhe lirin pr t manifestuar fen ose bindjet, vetm pr vetm ose bashkrisht, si n publik ashtu edhe privatisht, nprmjet arsimit, praktikave, kultit dhe kryerjes se

No Pic available
  • 2008-11-01

Mplakja e Europs dhe Demokracia

T jesh pak i zhvilluar, nuk do t thot se je vetm me pak para, por kuptohet se je i till edhe n fushn e arsimimit,t njohurive dhe t zgjuarsis. Por ,personi, qoft pak ose shum i zhvilluar, n sistemet demokratike ka t drejten e prdorimit t vots vetm nj her. Por, vendet q jan t zhvilluar pak nga parat

No Pic available
  • 2008-11-01

Si e shpalli persona nongrata U. Econ pushteti yn i djatht

Ka qen qershori i vitit 2000 kur Umberto Eco erdhi i ftuar pr nj kurs leksionesh mbi semiotikn, n Institutin e Kulturave Europiane t Mosks, ku studioja edhe un asokohe i vetmi student shqiptar aty. N fund t javs qen vn afishet n t gjitha ambientet e Universitetit t Shkencave Humanitare se t shtunn,

No Pic available
  • 2008-11-01

Papunsia dhe varfria

Nj nga shkaqet kryesore t varfris sht pa punsia. N qoft se nj njri sht i aft pr pun dhe e vlerson punn, ai bhet pronar i t ardhurave t puns s tij dhe zgjidh problemin e varfris. N qoft se njeriu q dshiron t punoj,por nuk mund t gjej pun, pr arsye se ai nuk siguron t ardhurat e nevojshme pr t prballu

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama