Rezultate te kerkimit per termin: +Numri

Total: 9993
No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:18.374Z

Ulet numri i aborteve

Studimi me i fundit i kryer nga Instituti i Shendetit Publik ka nxjerre ne pah se gjate ketij viti dhe pikerisht ne gjashtemujorin e pare eshte vene re nje ulje e numrit te aborteve si ne rrethe ashtu edhe ne kryeqytet. Abortet e raportuara nga institucionet publike ne gjysmen e pare te vitit, numer

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:40.601Z

Rritet numri i lindjeve

Në dy vitet e fundit, Spitali Universitar Obstetrik-gjinekologjik Mbretëresha Geraldinë regjistron një numër në rritje të lindjeve. Drejtori i kësaj qendre universitare, Blenard Nonaj në një pronocim për Top Neës tha se vetëm

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:59.623Z

Bie numri i lexuesve për 4.8 %

Numri i lexuesve të fondit të librave prej 1.608.512 ekzemplarësh në vitin 2014 ka shënuar rënie për 4.8%. Kështu thotë raporti i sapopublikuar i Agjencisë së Statistikave të Kosovës. Më tutje, ky raport për kulturë tregon se krahasuar me vitin 2013 numri i shikuesve të Teatrit Kom

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:28.101Z

Rritet numri i të papunëve

Numri i të papunëve në vend sa vjen dhe rritet edhe më shumë.Të dhënat më të fundit nga Instituti i Statistikave tregojnë se, gjatë 3-mujorit të fundit të 2007-ës, numri i personave të regjistruar si të papunë është rritur nga 142.161 në 142.821, duke ndikuar në nivelin e papun

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:17.435Z

HIV/AIDS Rritet numri i të prekurve, ulet numri i vdekjeve

ISHP: Sivjet 87 raste të reja dhe nëntë të ndarë nga jeta, ndërsa vjet u regjistruan 11 viktima Numri i të prekurve nga Sida në vendin tonë arrin në 862 në të gjithë vendin, 87 prej të cilëve janë raste të reja, të regjistruara vetëm në vitin 2015. Referuar të dhënave zyrtare n

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:41.656Z

Rritet numri i vetehelmimeve

Eshte fare e thjeshte te blesh fostoksine ne farmacite bujqesore te vendit edhe pse me qindra here mjeket shqiptare kane kerkuar qe ky pesticid te hiqet nga qarkullimi. Arsyeja eshte vetem nje. Studimet e fundit faktojne se numri i personave qe vetevriten permes ketij helmi mbas vitit

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:56.419Z

Përgjysmohet numri i lindjeve, shtohen abortet

01/04/2011  Shefi i Maternitetit Besnik Brahimaj: Shkak, problemet dhe jeta ekonomike e çifteve të reja FIER- Reduktohet numri i lindjeve dhe ritet numri i aborteve në maternitetin Fier. Sipas të dhënave të deritanishme numri i aborteve shkon në 25 aborte në muaj ndërkohë që num

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama