Rezultate te kerkimit per termin: +Oqeanin +Arktik

Total: 31
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:56.184Z

Princi Harry zhytet në Arktik

Nga Express më 31 mars 2011 në ora 17:00 “Ec me të plagosurit”, organizata që merret me mbledhjen e fondeve për ushtarët invalidë të luftës, shpreson se do të arrijë qëllimin e saj – të jenë ushtarët e parë me këmbë të amputuar, të cilët do të ngjiten “n�

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:23.314Z

Retro/ Histori: 25 shtator 1513 Balboa arrin Oqeanin Paqësor

Vasco Núñez de Balboa arrin në oqeanin që më vonë do të njihet si Oqeani Paqësor. Vasco Núñez de Balboa lindi në vitin 1475 dhe vdiq në vitin 1519. Ai ishte një esklorator spanjoll dhe u bë i pari europian që udhëhoqi një ekspeditë në kërkim tyë Botës së Re. Pas udhëtimit të

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:29.659Z

Këshilli Arktik në Suedi, moratorium kundër shpimeve në det

KIRUNA- Përfaqësues nga Kombet e Këshillit të Arktikut janë mbledhur në qytetin verior të Suedisë, Kiruna, për të diskutuar se si të parandalojnë shkrirjen e detit akullnajor në Oqeanin Arktik. Ndër të tjera, këshilli do

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:49.325Z

Pas Krimesë, Putin kërkon të marrë Polin e Veriut

I pakënaqur me plaçkën që i mori Ukrainës, presidenti Rus Vladimir Putin tashmë ka një tjetër objektiv, edhe më të guximshme, që është një e madhe e Arktikut. Rusia ka pasur gjithmonë interes për Arktikun, i cili mendohet të ketë rezerva të mëdha të naftës, gurë të çmuar dhe

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:20.185Z

Raporti i NASA-s Rritja e temperaturave me 10 grade po shkrin akujt

var fbShare url httpvizionplusalraporti-i-nasa-s-rritja-e-temperaturave-me-10-grade-po-shkrin-akujtsize smallp styletext-align justifyTemperaturat ne Arktik kane shenuar rritje prej 10 gradesh ndersa eshte zhdukur nje pjese e akullit ne madhesine e Florides Shqetesimi eshte ngritur nga NASA ne nje

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:47.144Z

Rusia doktrine te re detare bashkepunim me Kinen dhe Indine

0 brbr SSSAbrASS brbrRusia do te forcoje floten detare ne Arktik dhe Atlantik si kunderpergjigje ndaj aktiviteteve te NATO-s prane kufijve te sajbrbr brbrZvKryeministri rus Demitrij Rogozhin tha se flota detare ruse do te kete disa anija akullthyese te reja sepse rajoni i Arktikut i jep Rusise akse

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:28.988Z

Studimi/ Arktiku më të shkrihet, i hapur për lundrime në verë

Një pjesë e konsiderueshme e Arktikut, mund të shkrijë dhe oqeani mund të jetë i hapur për lundrimin e anijeve gjatë sezonit të verës, brenda një kohe shumë të shkurtër, ndoshta edhe 10 vjet, thotë një specialist i lartë i çështjeve polare. Profesori Peter Uadhams, nga Univ

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama