Rezultate te kerkimit per termin: +Oqeanin +Arktik

Total: 31
No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:29.659Z

Këshilli Arktik në Suedi, moratorium kundër shpimeve në det

KIRUNA- Përfaqësues nga Kombet e Këshillit të Arktikut janë mbledhur në qytetin verior të Suedisë, Kiruna, për të diskutuar se si të parandalojnë shkrirjen e detit akullnajor në Oqeanin Arktik. Ndër të tjera, këshilli do

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:49.325Z

Pas Krimesë, Putin kërkon të marrë Polin e Veriut

I pakënaqur me plaçkën që i mori Ukrainës, presidenti Rus Vladimir Putin tashmë ka një tjetër objektiv, edhe më të guximshme, që është një e madhe e Arktikut. Rusia ka pasur gjithmonë interes për Arktikun, i cili mendohet të ketë rezerva të mëdha të naftës, gurë të çmuar dhe

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:20.185Z

Raporti i NASA-s Rritja e temperaturave me 10 grade po shkrin akujt

var fbShare url httpvizionplusalraporti-i-nasa-s-rritja-e-temperaturave-me-10-grade-po-shkrin-akujtsize smallp styletext-align justifyTemperaturat ne Arktik kane shenuar rritje prej 10 gradesh ndersa eshte zhdukur nje pjese e akullit ne madhesine e Florides Shqetesimi eshte ngritur nga NASA ne nje

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:47.144Z

Rusia doktrine te re detare bashkepunim me Kinen dhe Indine

0 brbr SSSAbrASS brbrRusia do te forcoje floten detare ne Arktik dhe Atlantik si kunderpergjigje ndaj aktiviteteve te NATO-s prane kufijve te sajbrbr brbrZvKryeministri rus Demitrij Rogozhin tha se flota detare ruse do te kete disa anija akullthyese te reja sepse rajoni i Arktikut i jep Rusise akse

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:28.988Z

Studimi/ Arktiku më të shkrihet, i hapur për lundrime në verë

Një pjesë e konsiderueshme e Arktikut, mund të shkrijë dhe oqeani mund të jetë i hapur për lundrimin e anijeve gjatë sezonit të verës, brenda një kohe shumë të shkurtër, ndoshta edhe 10 vjet, thotë një specialist i lartë i çështjeve polare. Profesori Peter Uadhams, nga Univ

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:20.572Z

NASA lëshon alarmin: Akujt po shkrihen me shpejtësi

Transmetuar më 16.11.2016 - 20:19 Sipas raportit të fundit të NASA-s, theksohet se temperaturat në Arktik kanë shënuar rritje prej 10 gradë më të larta se normalja, ndërsa është zhdukur një pj

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:59.217Z

Një anije me vela, 5 mijë kilometra mes akujve

Pasi kaloi përmes Oqeanit Arktik në një aventurë të pazakontë, e zgjatur 507 ditë, në gjysmën e nëntorit, anija franceze "Tara", e ideuar për ekspedita shkencore në detet polare, mbërriti në Paris, duke u ngjitur përgjatë rrjedhës së Senës. Deri më 11 janar do të jetë e ankorua

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama