Rezultate te kerkimit per termin: +Papa +Benedikti

Meta: total 1000 / total_found 1567 / time 0.001 / keyword[0] papa / docs[0] 8678 / hits[0] 24630 / keyword[1] benedikti / docs[1] 1646 / hits[1] 3584 /
SHQIPËRIA, OSE LUFTA E KULTURAVE!
  • 2016-12-26

SHQIPËRIA, OSE LUFTA E KULTURAVE!

Alfred Peza Në luftrat ndërmjet kulturave, është kultura ajo që humbet. Kjo aksiomë e vjetër tingëllon kaq e freskët kur është fjala për ambjentin shqiptar. Ku pas cerek shekulli e më shumë nga rënia e komunizmit, hapja e vendit dhe liria e lëvizjes e shoqëruar me të gjitha llojet

No Pic available
  • 2016-09-10

Papa Françesku dhe urdhri i Jezuitëve: A është Shoqëria e Jezusit themeluesja e socializmit?

Papa Françesku është i parë Papë nga urdhri Jezuit. Por çfarë do të thotë kjo? Dhe çfarë është urdhri i Jezuit. Revista amerikane Newsweek iu sjell një speciale me shtatë fakte që duhet të dini mbi këtë urdhër. Që nga themelimi i universiteteve nga jezuitët, dalja e tyre jas

Libri-rrëfim i Benediktit të XVI: Dobësia ime është vendimmarrja
  • 2016-09-09

Libri-rrëfim i Benediktit të XVI: Dobësia ime është vendimmarrja

Papa Ratzinger mohon të ketë shkruar letrën e dorëheqjes për shkak se ka qenë nën presion Dobësia ime është ndoshta mungesa e vendosmërisë për të qeverisur dhe për të marrë vendime. Praktika e vendimmarrjes nuk është pika ime më e fortë, është një farë dobësie. Ai që flet

Foto emocionuese: Shqiptarja Nënë Tereza, nesër bëhet Shenjt
  • 2016-09-03

Foto emocionuese: Shqiptarja Nënë Tereza, nesër bëhet Shenjt

“Me gjak jam shqiptare; me nënshtetësi, indiane. Përsa i përket besimit, jam murgeshë katolike. Sipas thirrjes, i përkas botës. Por zemra ime i përket plotësisht Zemrës së Krishtit”. Nënë Terezës, me shtat imcak, por me besim shkëmbor, të patundur, iu besua misioni të ku

Nga Bisha e Obamës te treni i Mbretëreshës Elisabeta: Njihuni me super makinat e liderëve botërorë
  • 2016-08-09

Nga Bisha e Obamës te treni i Mbretëreshës Elisabeta: Njihuni me super makinat e liderëve botërorë

Papa Françesku udhëton me një Ford Focus normal, këtë e dinë e të gjithë. Po e dini që makina e presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës është e mbuluar me sekret ushtarak ashtu si një aeroplanmbajtëse dhe është më e blinduar edhe më shumë se një tank. Ndërsa mbretë

Papa Benedikti: Lobi homoseksual kërkonte pushtet mbi Vatikanin
  • 2016-07-02

Papa Benedikti: Lobi homoseksual kërkonte pushtet mbi Vatikanin

Ish-kreu i selisë së shenjtë në Vatikan, Papa Benedikti, ka shkruar në kujtimet e tij se askush nuk ka bërë presion mbi të që ta shtyjë deri në vendimin e tij për dorëheqje, por pretendon se ishte një "lob homoseksualësh" në Vatikan, të cilët u përpoqën të kenë ndikim mbi të,

No Pic available
  • 2016-05-24

Marrëdhënia mes feve, Papa Francesku takon kryeimamin e Egjiptit

Papa Francesku u takua me kryeimimanin Ahmed Al Tayeb, kreu i autoritetit më të rëndësishëm fetar në Egjipt “Al-Azhar”, me qëllim rivendosjen e marrëdhënieve mes dy besimeve, pesë vite pas dështimit të bisedimeve të para. “Al Azhar” i ndëpreu marrdhëniet me Vat