Rezultate te kerkimit per termin: +Papa +Benedikti

Meta: total 1000 / total_found 1567 / time 0.010 / keyword[0] papa / docs[0] 8678 / hits[0] 24630 / keyword[1] benedikti / docs[1] 1646 / hits[1] 3584 /
NË PD NUK KA VEND PËR DY PAPË
  • 2013-12-19

NË PD NUK KA VEND PËR DY PAPË

NDUE DEDAJ Nganjëherë për të kundruar dukuritë brenda politikës, është mirë të shihen sjelljet jashtë saj, si funksionojnë modelet që iu duhen të gjithëve, në rastin e dorëheqjeve etj. Ka ikur Papa Benedikti XVI dhe Papë tashmë është i zgjedhuri pas tij, Papa Françesku. Prej di

No Pic available
  • 2013-12-13

TIME: Ja pse e zgjodhëm Papa Françesku-n Njeriun e Vitit 2013

Lideri i Kishës Katolike zgjidhet Njeriu i vitit 2013 sipas revistës TIME. Drejtoresha e Përgjithshme e revistës më me ndikim në botë, Nancy Gibbs, shpjegon arsyet se pse Papa Françesku është Njeriu i Vitit 2013.   Nga Nancy Gibbs Dikur ishte një djalë i urtë e modest. U vlerësua

Enigma: Pse Papa Benedikti dha dorëheqjen?
  • 2013-11-30

Enigma: Pse Papa Benedikti dha dorëheqjen?

Papa Benedikti u përball me një kishë të paqeverisshme dhe plot intriga. Një zyrtar i lartë i kishës pranon para një gazetari se cilat nga këto intriga e shtynë drejt dorëheqjes Mark Dowd, BBC Në shkurt, Papa Benedikti XVI tronditi botën kur u bë Papa i parë që jep dorëheqjen n

Papa paralajmeron reformimin e Vatikanit
  • 2013-11-26

Papa paralajmeron reformimin e Vatikanit

Papa Françesku, në një letër drejtuar krerëve të Kishës Katolike paralajmëroi një reformim të brendshëm, ndërsa i kërkoi atyre sugjerime të hapura për mënyrën se si mund të ndryshojë ushtrimi i pushtetit

No Pic available
  • 2013-11-22

Papa Françesku Kishave Lindore: “Nuk mund ta mendojmë Lindjen e Mesme pa të krishterë”

22-11-2013 / Gazeta 55 Nuk mund ta mendojmë Lindjen e Mesme, pa të krishterë. Është një nga fragmentet e forta të fjalimit të Papës Françesku, drejtuar, sot paradite, pjesëmarrësve të mbledhjes plenare të Kongregatës

Momenti prekës kur Papa përqafon një njeri të sëmurë
  • 2013-11-07

Momenti prekës kur Papa përqafon një njeri të sëmurë

Ky është momenti prekës kur Papa Benedikti i XVI afrohet të puthë një të sëmurë me “neurofibromatosis”, një sëmundje e rrallë gjenetike që në të shumtën e rasteve çon në krijimin e tumorit sidomos në tru. Njerëzit që e kanë këtë sëmundje të dhimbshme, shpesh mu

Bisedimet SHBA-Gjermani per pergjimet
  • 2013-10-30

Bisedimet SHBA-Gjermani per pergjimet

Në Uashington delegacioni gjerman i përbërë nga specialistë të inteligjencës dhe diplomatë nisi takimet me zyrtarët amerikanë për të biseduar në lidhje me skandalin e përgjimeve, që zemëroi së tepërmi Berlinin,