Rezultate te kerkimit per termin: +Papa +Benedikti

Meta: total 1000 / total_found 1567 / time 0.011 / keyword[0] papa / docs[0] 8678 / hits[0] 24630 / keyword[1] benedikti / docs[1] 1646 / hits[1] 3584 /
No Pic available
  • 2016-04-24

Çfarë ka ndodhur më 24 prill?

184 para erës sonë – Grekët hyjnë dinakërisht në qytetin e Trojës duke përdorur dhuratën e tyre (kalin prej druri), dhe vrasin banorët që i gjetën në gjumë. Masakra vazhdoi gjatë gjithë ditës. Trojanët, mes dëshpërimit, gjithsesi luftuan, pavarësisht të hutuar, të pa org

Çfarë ka ndodhur më 19 prill?
  • 2016-04-19

Çfarë ka ndodhur më 19 prill?

1496 – Gjatë shtegtimit për në Jeruzalem, udhëtari gjerman nga Këlni, Arnold Ritter von Harff bën një ndalesë disaorëshe në portin e Durrësit. Shqiptarët kanë gjuhën e tyre e cila është vështirë të shkruhet pasi ata përdorin gërmat e tyre (Pelegrinage of Arnold Ritter von

PERANDORIA SHPIRTËRORE: 50 fakte që nuk i dini për Vatikanin
  • 2016-03-28

PERANDORIA SHPIRTËRORE: 50 fakte që nuk i dini për Vatikanin

Aty ku ra një perandori, u ngrit një tjetër perandori. Por nëse e para ishte perandori lufte e pushteti ushtarak, e dyta ishte një perandori shpirtërore. Cila është historia e Vatikanit, shtetit brenda shtetit, pushteti i të cilit në sferën ndërkombëtare skrahasohet aspak me masën e ti

No Pic available
  • 2016-03-11

Papët dhe Nënë Tereza

Papa PIU XII dhe e Lumja Nëna Tereze - Nëna Tereze ishte e njohur, çmuar dhe nderuar, por edhe e përkrahur nga Papët, pa të cilët ajo sigurisht nuk do të ishte Misionarja me e njohur e shekullit XX, Nëna e botës së mjerimit dhe të vuajtjes, "Samaritanja" e ditëve tona në mbarë bot

No Pic available
  • 2016-02-07

Komenti/Histori kishtare në Havanë

Surprizë edhe për ekspertët: takimi i parë mes Papës dhe Patriarkut të Moskës që prej ndarjes së kishës më 1054. Kjo nuk është vetëm vizitë kortezie Një ngjarje historie për kishën, shpallet si surprizë. Nuk ndodh shpesh që zëdhënësi i Vatikanit Lombardi fton në mënyr

No Pic available
  • 2016-01-07

Papa Françesku: Në 2016-n, fito mbi indiferencën dhe arrije paqen!

Mesazhi i plotë i Atit të Shenjtë, me rastin e kremtimit të Ditës Botërore të Paqes Hyji nuk eshte indiferent! Njerezimi eshte i rendesishem per Hyjin, Hyji nuk e braktis ate! Ne fillim te Vitit te Ri, do te doja t'i shoqeroja me kete bindjen time te thelle urimet per bekime dhe paqe te

Mesha e fundit e Imzot Rrok Mirditës
  • 2015-12-08

Mesha e fundit e Imzot Rrok Mirditës

Në vitin 1993, la Amerikën për të ngritur themelet e kishës në Shqipërinë e drobitur nga regjimi totalitar dhe në 23 vjet shërbesë baritore, ai pa lulëzimin e bashkësisë katolike, ndërtimin e katedraleve, qendrave sociale dhe qe një mbështetës i fuqishëm i harmonisë mes feve. I