Rezultate te kerkimit per termin: +Parkut +Komb

Meta: total 1000 / total_found 1503 / time 0.005 / keyword[0] parkut / docs[0] 5630 / hits[0] 8999 / keyword[1] komb / docs[1] 155379 / hits[1] 300917 /
No Pic available
  • 2017-05-16

Zbardhet projekti i resortit turistik të kontestuar të Pacollit në Divjakë

Projekti Resorti Divjakë Albania, i kompanisë Mabetex Grup, i cili është në fazën e diskutimeve të nxehta për ndikimin negativ në mjedis që do të ketë në Lagunën e Karavastasë, një ndër zonat unike në Europë për disa specie, synon të ndërtojë kapacitete akomoduese për mbi 18

No Pic available
  • 2017-05-15

Parku i Shebenikut, Bashkia e Prrenjasit organizon guidat një ditore

Adhuruesit e natyrës kanë vizituar parkun e Shebenikut, një zonë e thellë malore ku natyra ka mbetur e paprekur nga dora e njeriut. Pjesë e guidës u bë dhe kryetarja e Bashkisë së Prrenjasit, Miranda Rira, e cila pranon problemin e infrastrukturës që krijon vështirësi për turistët. P

No Pic available
  • 2017-05-14

Për kokën e këtij ujku jepen 10,000 dollarë

Një ujk i bardhë tejet i rrallë iu nënshtruar autanazisë, pasi udhëtarët e gjetën në vuajtje të thella për shkak të një plage me armë zjarri që parkun kombëtar më të madh në SHBA, Yellowstone. Autoritetet lokale kanë vendosur një shpërblim prej 10 mijë dollarësh të premten p

Qafështama, Gjermeni: Rrugë e re drejt parkut kombëtar
  • 2017-05-13

Qafështama, Gjermeni: Rrugë e re drejt parkut kombëtar

  Së shpejti do të nisë puna për përmirësimin e transportit dhe infrastrukturës  ndërlidhëse: Qaf Shtamë (Bashkia Krujë) – Burrel (Bashkia Mat), pjesë e Parkut Kombëtar i Qafështamës. Kjo rrugë e ndërtuar që në vitet 1930 si pjesë e aksit  Tiranë – Krujë R

180 filma në DocuTIFF
  • 2017-05-09

180 filma në DocuTIFF

Në programin special do të jenë 3 filma nga filmografia e suksesshme e Agostino Ferrente  Tirana Film Institute do të zhvillojë edicionin e tretë të DocuTIFF 2017 në Tiranë nga data 1017 maj 2016 në sallat Black Box të Universitetit të Arteve, salla UNESCO e Muzeut Historik Kombëtar, O

No Pic available
  • 2017-04-15

Kundër Divjakë resort Albania. Do të shkatërrojë florën dhe faunën

Përfaqësues të Koalicionit të shoqërisë civile në mbrojtje të parkut kombëtar Divjakë-Karavasta përmes një konference për shtyp kanë ngritur shqetësimin se projekti për ndërtimin e një resorti turistik në Divjakë do të shkatërrojë parkun. Sipas tyre zbatimi i projektit do të

No Pic available
  • 2017-03-22

Pyllëzohet Laguna e Karavastasë, mbillen qindra rrënjë pisha të buta

Në Divjakë, po pyllëzohet zona përgjatë argjinaturës së lagunës në kuadër të zbatimit të projektit të nisur disa muaj me pare për rehabilitimin e sipërfaqeve të gjelbëruara në park. Punonjësve të bashkisë së Divjakës i është bashkuar dhe deputeti Erion Braçe, në mbjelljen