Rezultate te kerkimit per termin: +Peisazhi

Meta: total 151 / total_found 151 / time 0.000 / keyword[0] peisazhi / docs[0] 151 / hits[0] 163 /
No Pic available
  • 2015-12-01

Muzeu Inhotim, Në Brazil bëhen bashkë arti dhe natyra

Piktura, skulptura dhe instalacione arti janë përhapur kudo në hapësirën 250 hektarë të një kopshti në Brazil, duke e shndërruar këtë peisazh të mrekullueshëm natyror, në një Inhotim, muzeun më të madh në natyrë, në mbarë botën. Kopshtet e harlisura të projektuara nga artisti

INTERVISTA/ Gazmend Freitag: Kam lindur bashkë me pikturën
  • 2015-11-11

INTERVISTA/ Gazmend Freitag: Kam lindur bashkë me pikturën

Si do i kujtonit sot, vitet e fëmijërisë dhe adoleshencës, mes ëndrrave të artit dhe letërsisë? Ju falenderoj përzemërsisht për intervistën, Fadil. Është e vërtetë se qysh në vitet e fëmijërisë dhe adoleshencës, e kam dashur shumë artin dhe letërsinë, dashuri të cilat i ndje

Një udhë drejt Rugovës
  • 2015-11-10

Një udhë drejt Rugovës

Nga Pëllumb Gorica Një ditë e zakonshme mund të kthehet befasisht, në një ditë të bukur për shumë kënd prej nesh. Aq më shumë kur bëhet fjalë për udhëtime. Sërish në udhë drejt trojeve kosovare, me ndjesinë e përhershme të emocioneve të këndshme. Makina gati fluturon në Rru

Peisazhi shqiptar në ekspozitën e 12 piktorëve
  • 2015-10-09

Peisazhi shqiptar në ekspozitën e 12 piktorëve

TIRANË, 3 Tetor / ATSH / - Piktorëti Agron Dine, Agron Polovina, Arsen Kurti, Buron Kaceli, Kujtim Buza, Nikolin Ivanaj, Pashk Përvathi, Qamil Prizreni, Sadik Kasa, Sefedin Stafa, Vangjo Vasili dhe Xheneta Kadillari do të vijnë të hënën e 5 tetorit ora 18:00, në Muzeun Historik Kombëtar n

TKOB / Simfonia Nr. 9 e Antonin Dvorak dhe Triptiku i Beethoven nën drejtimin e maestro Dejan Savic
  • 2015-09-29

TKOB / Simfonia Nr. 9 e Antonin Dvorak dhe Triptiku i Beethoven nën drejtimin e maestro Dejan Savic

TIRANË, 21 Shtator /ATSH/. - Maestro Dejan Savic (Drejtor i Teatrit Kombëtar të Beogradit), solistët Luca Franzetti (Violonçel), Merita Rexha (piano), Abigeila Voshtina (violinë), dhe Orkestra Simfonike e Teatrit Kombëtar të Operas e Baletit çelin sezonin simfonik me një koncert të veçan

No Pic available
  • 2015-06-16

Butrinti përballë shkatërrimit mafioz që premton Kokëdhima

Ai shkëlqeu për qindra vjet. U shkatërrua e rindërtua nga disa perandor e u shërbeu disa perandorive. Lulëzoi në kulturë arkitekture, skulptur, piktur e në gjithëçka. Pastaj rrebeshet e historisë së pashpirt e shembën plotësisht. Por fatmirësisht nuk e kthyen në hi vullkanik. B

Shishtaveci dhe eksodi nga Shqipëria drejt Gjermanisë
  • 2015-04-28

Shishtaveci dhe eksodi nga Shqipëria drejt Gjermanisë

Eksod nga Shqipëria - Vetëm programet e zhvillimit për të dalë nga varfëria frenojnë eksodin me motive ekonomike. Ilir Cenaj e ka parkuar kamionin buzë rrugës dhe pret të kalojë pikën kufitare të Morinës, në Kukës. Automjete të vogla dhe kamionë hyjnë dhe dalin në të dyja an