Rezultate te kerkimit per termin: +Pekini

Total: 1636
No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:56.301Z

Obama-Dalai Lama, terbohet Pekini

Ministria e Jashtme kineze ne nje note proteste ndaj Uashingtonit shpreh “pakenaqesine e saj te thelle” ne lidhje me takimin mes presidentit amerikan Barak Obama dhe liderit shpirteror tibetian, Dalai Lama. Ne deklaraten e saj diplomacia e larte te vendit komunist shprehet se

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:50.706Z

Nga Bethoveni, tek Pekini

Nga Chris Patten*   Në 1 korrikun e 17 viteve më parë, po largohesha me Jahtin Mbretëror të Britanisë nga Hong Kongu, aty ku në mesnatën e një dite më parë, Kina rimori sovranitetin sipas kushteve të një marrëveshje ndërkombëtare me Mbretërinë e Bashkuar, e njohur si Deklar

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:09.499Z

Kinë, Pekini kundër shtëpisë së tretë

Për të frenuar rritjen e çmimit të shtëpive, Pekini ka vendosur të autorizojë blerjen e vetëm një banese suplementare në familje. Sipas mediave kineze, “çdo familje mund të blejë vetëm një apartament të ri përveç atij që posedon aktualisht”. Bankave u ësh

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:52.448Z

Sulmet ndaj Google, Pekini mohon perfshirjen

Per here te pare Pekini zyrtar mohoi lidhjet me sulmet pirate ndaj llogarive te Google. “Keto akuza jane krejtesisht te pabaza. Akuza te shpehura apo te nenkuptuara, per pjesemarrje te qeverise kineze ne sulmet ndaj Google i mohojme kategorikisht sepse ato kane si qellim diskreditim

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:52.606Z

Tienanmen, Pekini: Clinton, akuza te pabaza

Kina ka denuar fjalet e sekretares amerikane te Shtetit, Hillary Clinton, e cila i kerkoi Pekinit qe te hedhe drite mbi masakren ne sheshin Tienanmen. Clinton i beri thirrje Kines qe te liroje personat qe mbahen ende te burgosur, qe te hape nje dialog me familjet e viktimave dhe qe te h

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:50.464Z

Uashingtoni e Pekini diskutojnë çështjen koreane

I dërguari i Shteteve të Bashkuara për çështjet koreane po viziton Pekinin  aleatin e Penjanit në përpjekje për të qetësuar tensionet në gadishull. Zëvendëssekretari i Shtetit, Xhejms Stajnberg, u takua me zyrtarin e lartë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:19.044Z

Pekini ndalon betimin e 2 politikanëve në Hong Kong

Kina ka bërë një ndërhyrje të paprecedent në politikën e Hong Kong-ut, pasi ka ndaluar dy ligjbërës të rinj të hyjnë në zyrë e të marrin detyrën. Shkak për këtë janë bërë kërkesat e tyre për pavarësinë e plotë të Hong Kong-ut nga Kina, gjë që kërkohet me ngulm nga edhe

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama