Rezultate te kerkimit per termin: +Perandor

Total: 428
No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:20.188Z

Çfarë ka ndodhur më 20 nëntor?

284 – Diokleciani bëhet perandor romak. Ai vjen në këtë post ndërsa perandoria sapo kishte dalë nga një periudhë anarkie. Gjatë kohë në detyrë, Diokleciani restauroi efikasitetin e qeverisë, riorganizoi makinerinë fiskale dhe hodhi bazat e perandorisë romake lindore ose bizanti

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:26.696Z

Berisha Shqiperia tolerance te shkelqyer fetare

pTirane-Kryeministri Berisha i pranishem ne Konferencen Kostandini 1700-vjetori i ediktit te Milanos deklaroi se Shqiperia eshte vendi ku bashkejetojne ne menyre te shkelqyer shume besime fetare Gjate fjales se mbajtur me kete rast Berisha vleresoi figuren e perandorit Kostandin per respektimin e be

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:27.805Z

Çfarë ka ndodhur më 28 mars?

37 – Senati romak emëron Kaligulën Perandor. Emri i tij i vërtetë ishte Gaius Julius Caesar Augustus Germanicus, por kur ishte fëmijë, dy ose tre vjeç, Gaius, ndërsa shoqëronte atin e tij, Germanicus, në fushata, vishej me uniformë, përfshi këpucë ushtarake, prej këtyre iu dha e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:23.753Z

Çfarë ka ndodhur më 20 janar?

250 – Perandori Trajan Decius fillon një fushatë për të ndjekur të krishterët nga Roma. Gjatë përndjekjes, Papa Fabian bie martir dhe shumë të krishterë u dëbuan nga qyteti. Decius (Gaius Messius Quintus Decius Augustus) ishte Perandor nga 249 – 251. Në vitin e fundit të mb

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:51.790Z

Flamengo, Adriano shenjestron ne ndeshjen e pare

Nuk ka vonuar shume magjia e Adrianos ne kampionatin brazilian. Ish “perandori” ka shenuar qe ne ndeshjen e pare si lojtar i Flamengos, duke ndihmuar skuadren ne fitoren 2-1 kunder Atletico Paranaense, ndeshje qe u luajt ne stadiumin legjendar “Maracana”. Adriano

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:35.359Z

Mashtrimet dhe demagogjitë, po na duken si aksidente pune

Jane bere normale rreshqitjet e Berishës. Mashtrimet, demagogjitë po na duken si aksidente pune, e duke qene aq shume, po humbasin vleren e duke harruar faktin që “asgje nuk ndodh rastësisht”, aq me teper kur flitet për një industri të tille bërthamore që e mijta e atomit të b

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:43.566Z

Histori: Çfarë ka ndodhur më 9 prill?

193 – Septimius Severus shpallet Perandor romak nga legjionet e tij në Iliri. Në vitin 191, Severus kishte marrë nga perandori Kommodus komandën e legjioneve në Pannonia të Ilirisë. Kur Kommodus u vra më 192, postin e perandorit e mori Pertinaksi, por Garda Pretoriane nuk e deshi dhe e

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama