Rezultate te kerkimit per termin: +Perndimit

Meta: total 128 / total_found 128 / time 0.000 / keyword[0] perndimit / docs[0] 128 / hits[0] 174 /
No Pic available
  • 2010-07-28

Qyteti që ndërtoi i biri Sulltanit

Cili ishte njeriu që e themeloi qytetin e Elbasanit? A ishte ai një njeri i zakonshëm? 1 Me nj popullsi prej 100 000 banorsh, sot ai sht nj nga qytetet m t mdha dhe m t rndsishme t Shqipris. I shtrir n fushn me t njjtin emr, n “qendr’’ t hapsirs shqiptare,

No Pic available
  • 2010-07-27

Ankaraja përpiqet të tregojë forcën e vet politike në rajon

Ende nuk sht e qart se cili do t jet fati i prpjekjeve t Turqis pr t hyr n Bashkimin Evropian, me gjith fillimin e takimeve me zyrtar t Bashkimit Evropian n Stamboll kt muaj. Por e ardhmja e pasigurt e Turqis si fuqi evropiane nuk po e ndalon Ankaran q t tregoj forcn e vet politike n rajon. Skena

No Pic available
  • 2010-07-25

Frymëzime bodleriane

Ndikimi i Sharl Bodlerit, mazhi i lirisë shpirtërore në poezinë e tij e mbërtheu Shuteriqin e ri, në vitet '30. Poezitë që shkruan ngjajnë përherë e më tepër si rrëfime intime Homazh Dhimitër Shuteriqit, sot në 95-vjetorin e lindjes Në vitet e para të liceut, një ngjarje e rrall

No Pic available
  • 2010-07-21

Kohë cubash

“M befasoi sjellja jote. Nuk isha i msuar me kt mnyr t t folurit; nuk e kuptova pse ma zbraze gjith at mllef, thua se un isha fajtor. Dy dit e blova sjelljen tnde, i zbrtheva detajet dhe prap nuk e kuptova ose mbase nuk desha ta pranoja ndryshimin tnd, plakjen e nervave tuaja para kohe. M v

No Pic available
  • 2010-07-19

Morfov: Shekspiri, si unë sot Piter Pan!

Nuk është filozofi, kisha sindromën e Piter Panit, prandaj e bëra personazh të Shekspirit. Pse shpirti flet me Zotin pr grat, pr vajin e ullirit, rakin, diellin… kto prshtypje pr jetn, regjisorin bullgar Aleksandr Morfov e kan kthyer prap te Shekspiri. Nse n kohn elis

No Pic available
  • 2010-07-16

Ballkani sot, shpirtërisht

Në treg një projekt i ri; për të lexuar Ballkanin në serinë e 10 titujve me autore bashkëkohorës Nuk sht hera e par q n qarqet letrare hapet debati pr t’u njohur ballkanikt mes njri-tjetrit, ndoshta dhe si arsye pr t shmangur konfliktin e egr q kemi mes nesh ose far

No Pic available
  • 2010-07-15

Rregullimi i Ballkanit

Perdja sht gati t ngrihet n aktin e radhs s diplomacis ballkanike: mendimi kshillues i Gjykats Ndrkombtare t Drejtsis (GJND) pr ligjshmrin e pavarsis s Kosovs n 2008, pritet t bhet i ditur m von kt ver. Mbshtetja n GJND ishte nj tentim mendjempreht diplomatik i Beogradit pr t ble