Rezultate te kerkimit per termin: +Petro +Poroshenko

Meta: total 743 / total_found 743 / time 0.000 / keyword[0] petro / docs[0] 5258 / hits[0] 7829 / keyword[1] poroshenko / docs[1] 872 / hits[1] 1644 /
No Pic available
  • 2016-03-29

Partitë kryesore të Ukrainës formojnë koalicion të ri

Tri partitë kryesore parlamentare të Ukrainës janë pajtuar për formimin e një koalicioni të ri dhe ta nominojnë kryetarin e Kuvendit të Ukrainës, Volodymyr Hroysman, për kryeministër të ri të Ukrainës, kanë njoftuar zyrtarët partiakë. Të tre partnerët e koalicionit të ri përfsh

No Pic available
  • 2016-03-22

Dënohet me 22 vite burg pilotja ukrainase, Poroshenko ofron shkëmbim për lirimin e saj

Pilotja ukrainase Nadiya Savchenko u dënua me 22 vite burg nga një gjykatë ruse. Ajo u arrestua në qershor të vitit 2014 në Ukrainë. Tashmë, ajo është shpallur fajtor për akuzën e vdekjes së dy gazetarëve rusë gjatë sulmeve të saj me avionë në konfliktin në lindje të Ukrainës.

Në Ukrainë është heroinë pasi bombardoi rusët, por tani është në duart e Putinit
  • 2016-03-21

Në Ukrainë është heroinë pasi bombardoi rusët, por tani është në duart e Putinit

Një gjykatë ruse pritet të gjejë fajtore një pilote ukrainase për vrajsen e dy gazetarëve rusë në vitin 2014 në Ukrainën e përfshirë nga lufta. Gjyqi i Nadiya Savchenkos është dënuar ndërkombëtarisht si politikisht i motivuar. Ajo pritet të dënohet të martën pasi gjykata të p

No Pic available
  • 2016-02-22

Sulmohet një bankë ruse në pjesën perëndimore të Ukrainës

Banka ruse, Sberbank, në qytetin perëndimor Lvov në Ukrainë, mbrëmë vonë është sulmuar dhe i është vënë zjarri. Televizioni lokal në këtë qytet, ZIK, ka raportuar se persona të paindentifikuar kanë hedhur bomba zjarri në kuti metalike, në zyrat e bankës. Një zyre ishte përfshi

Ukrainë: Kërkohet përmbysja e Qeverisë
  • 2016-02-21

Ukrainë: Kërkohet përmbysja e Qeverisë

Afro një mijë nacionalistë në Ukrainë janë tubuar sot në qendër të kryeqytetit Kiev, për të kërkuar përmbysjen e Qeverisë. Demonstruesit i kanë ngritur disa tenda në Sheshin e Pavarësisë dhe thanë se plani

Tensionet në Ukrainë: Franca e Gjermania, ndihmë për krizën
  • 2016-02-20

Tensionet në Ukrainë: Franca e Gjermania, ndihmë për krizën

Ministri gjerman i Punëve të Jashtme, Frank Walter Steinmeier, së bashku me homologun e tij francez, Jean Marc Ayrault, gjatë ditës së hënë do vizitojë Kievin, për të dhënë ndihmën e nevojshme për zgjidhjen e krizës politike në Ukrainë. "Dy ministrat po planifikojnë të kenë nj

No Pic available
  • 2016-02-17

Parlamenti i Ukrainës refuzon mocionin e mosbesimit kundër qeverisë

Parlamenti i Ukrainës ka refuzuar mocionin e mosbesimit kundër qeverisë, pavarësisht thirrjeve të shumta brenda koalicionit qeveritar për një Kryeministër të ri dhe një kabinet teknik. Vetëm 194 deputetë kanë mbështetur mocionin, ndërsa për rrëzimin e qeverisë duheshin 226 vota. M