Rezultate te kerkimit per termin: +Reforma

Meta: total 1000 / total_found 37525 / time 0.016 / keyword[0] reforma / docs[0] 37525 / hits[0] 60532 /
Kriza politike, pse dalin në protestat e opozitës qytetarët?
  • 2019-02-24

Kriza politike, pse dalin në protestat e opozitës qytetarët?

Ambasadori i BE, Soreca theksoi ditët e fundit se “qeveria dhe opozita duhet të angazhohen në një dialog konstruktiv për të kaluar këtë situatë. Çështja është sesi Shqipëria mund të ecë përpara drejt BE”. Deputeti gjerman, Florian Hahn, zëdhënës i grupit parlamentar C

Shqipëria rrezikon përplasje civile, a do pranojnë palët ti ulë Meta në bisedime?
  • 2019-02-20

Shqipëria rrezikon përplasje civile, a do pranojnë palët ti ulë Meta në bisedime?

Vendimi i opozitës për të djegur mandatet, kur na ndajnë 5 muaj nga zgjedhjet lokale të 30 qershorit, ndezur gjakrat në politikën shqiptare dhe ka rritur më tepër presionin e ndërkombëtarëve. Në kushtet aktuale duket shumë e vështirë që të kemi një marrëveshje për zgjidhjen e kr

Rama dhe PD-LSI donin destabilizim, Ngjela: FBI mbrojti Kryeministrinë të shtunën
  • 2019-02-19

Rama dhe PD-LSI donin destabilizim, Ngjela: FBI mbrojti Kryeministrinë të shtunën

Diskutimi për protestën e 16 shkurtit dhe vendimin që e pasoi atë, me PD dhe aleatët e saj opozitarë që do të djegin mandatet, çoi avokatin Spartak Ngjela në zbulimin e disa detajeve pikante. Në studion e emisionin Dritare., Ngjela tha se vendimi për dorëzim mandatesh është aksiomë p

Flet eksperti: Konfliktualiteti politik ndikon në ekonomi
  • 2019-02-18

Flet eksperti: Konfliktualiteti politik ndikon në ekonomi

Klima e konfliktit politik ka jo pak ndikime në ekonomi. Profesor Adrian Civici thotë se një nga shkaqet është polarizimi dhe diferencimi i madh që ekziston midis shtresave sociale, por mbi të gjitha midis zonave dhe territoreve të vendit. Natyrisht që humbësi më i madh i konfliktualite

Braçe: Ne nuk pushkatojmë kundërshtarët në bulevard
  • 2019-02-16

Braçe: Ne nuk pushkatojmë kundërshtarët në bulevard

Zv/kryeministri Erion Braçe, në një intervistë për Top Channel, deklaroi se sjellja e sotme e policisë në protestën e opozitës tregoi, sipas tij, se në këtë vend zbatohet ligji edhe pa pushkatuar kundërshtarët në bulevard. Sjellja e policisë në raport me një numër të vogël njer

No Pic available
  • 2019-02-12

Gazetarja: Gjyqtarë e prokurorë që i dogji vettingu kurohen për depresion

Në debatin që u zhvillua në emisionin Open, analistë e gazetarë ju përgjigjën pyetjes se përse nuk ka kandidatura për SPAK, duke thënë se është hedhur në erë besimi te reforma në drejtësi pasi vettingu ka treguar kapje nga politika që në nisje të procesit. Sipas Enton Abilekajt,

Vendimi për Dajtin, Meta si Soreca: KLGJ e Prokuroria të hetojnë
  • 2019-02-11

Vendimi për Dajtin, Meta si Soreca: KLGJ e Prokuroria të hetojnë

Edhe Presidenti Ilir Meta ka kërkuar angazhimin e Këshillit të Lartë Gjyqësor dhe Prokurorisë për të hetuar vendimin që i anulon dënimin me burg për jetë të Dritan Dajtit. Në një deklaratë të shkurtër, kreu i shtetit ka thënë: Mbështes reagimi dhe thirrjen e ambasadorit të BE-s