Rezultate te kerkimit per termin: +Richard +Nixon

Total: 164
No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:15.340Z

Watergate deshmia e Nixon jo me sekret

Dëshmia e dhënë nga ish-presidenti amerikan Richard Nixon mbi skandalin “Watergate” do të publikohet pas më shumë se 36 vitesh. Kështu ka vendosur gjyqtari Royce Lamberth, i cili ka pranuar kërkesën e historianit Stanley Kutler p

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:54.662Z

Vdes gazetari David Frost, intervistuesi i Nixon-it

Ka ndërruar jetë në moshën 74-vjeçare, gazetari i njohur britanik, David Frost, që mori famë botërore për një seri intervistash me ish-presidentin amerikan Richard Nixon. Në njoftimin e familjes thuhej se Frost vdiq të shtunën nga nj

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:02.701Z

Vdiq Ben Bradlee, redaktori që rrëzoi presidentin Nixon

Ben Bradlee, redaktori i gazetës Washington Post gjatë periudhës së skandalit Watergate, që rrëzoi presidentin Richard Nixon, ka vdekur në moshën 93 vjeçare, nga shkaqe natyrale. Bradley ishte përgjegjës për transformimin e Washington Post në një ndër gazetat më të respektuara në

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:19.553Z

David Frost: përballjet me të fuqishmit; nga Nixon te Putin

Gazetari që bisedoi me Nixon-in pas skandalit Watergate, në një intervistë 28-orëshe, së cilës iu kushtua edhe një film, flet ekskluzivisht për Ilva Taren e Tonight. Kontaktet me Shqipërinë? Nga Korfuzi ku shihte projektorët e fuqishëm të vendosur për të parandaluar arratisjen e shqi

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:33.886Z

Diplomacia e ping-pongut

Një kampionat i ping-pongut u zhvillua këto ditë, për të përkujtuar diplomacinë historike të ping-pongut, që ndihmoi në vendosjen e marrëdhënieve diplomatike midis Shteteve të Bashkuara dhe Kinës në vitet 1970. Ky aktivitet, që u zhvillua në bibliotekën presidenciale “Richard Nix

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:33.370Z

SHBA-Kinë: Diplomacia e ping pongut

Një kampionat  i ping-pongut u zhvillua këto ditë, për të përkujtuar diplomacinë historike të ping-pongut, që ndihmoi në vendosjen e marrëdhënjeve diplomatike midis Shteteve të Bashkuara dhe Kinës në vitet 1970.  Ky aktivitet, që u zhvillua në bibliotekën  Presidenci

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:43.682Z

Bota nuk mund të jetë e sigurt derisa Kina, mesazhi i fortë i Sekretari amerikan të Shtetit

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo përshkroi se si marrëdhëniet midis Shteteve të Bashkuara dhe Kinës kanë shkuar nga një optimizëm i mbrojtur, siç ndodhi në epokën e administratës së Presidentit Nixon, në një “të vërtetë të vështirë.” Sekretari Pompeo foli t

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama