Rezultate te kerkimit per termin: +Richard +Nixon

Total: 164
No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:33.370Z

SHBA-Kinë: Diplomacia e ping pongut

Një kampionat  i ping-pongut u zhvillua këto ditë, për të përkujtuar diplomacinë historike të ping-pongut, që ndihmoi në vendosjen e marrëdhënjeve diplomatike midis Shteteve të Bashkuara dhe Kinës në vitet 1970.  Ky aktivitet, që u zhvillua në bibliotekën  Presidenci

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:43.682Z

Bota nuk mund të jetë e sigurt derisa Kina, mesazhi i fortë i Sekretari amerikan të Shtetit

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo përshkroi se si marrëdhëniet midis Shteteve të Bashkuara dhe Kinës kanë shkuar nga një optimizëm i mbrojtur, siç ndodhi në epokën e administratës së Presidentit Nixon, në një “të vërtetë të vështirë.” Sekretari Pompeo foli t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:08.735Z

Vizita e presidentit Nikson ne Kine hapi rrugen e marredhenieve mes dy vendeve

Kane kaluar 40 vjet qekur presidenti amerikan Richard Nixon zhvilloi viziten historike ne Kine. Kjo vizite shenoi fillimin e asaj qe ekspertet thone se eshte bere nje prej marredhenieve nderkombetare me te arrira dhe sfiduese te botes.  Vizita e presidentit Richard Nixon ne Kine ishte nje drame

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:08.754Z

40 vjet nga vizita e Nikson ne Kine

Kanë kaluar 40 vjet qëkur presidenti amerikan Richard Nixon zhvilloi vizitën historike në Kinë. Kjo vizitë shënoi fillimin e asaj që ekspertët thonë se është bërë një prej marrëdhënieve ndërkombëtare m&eum

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:40.542Z

Shenohet 40 vjetori i skandalit te Watergate

17 qershori, 2012 shënon 40 vjetorin e skandalit me pasoja më të mëdha politike në historinë amerikane. Skandali i Watergate njihet si skandali më i madh politik në histori, si pasojë e të cilit dha dorëheqjen presidenti i SHBA-së, Richard

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:57.004Z

Ndërroi jetë Alexander Heig

Ish-sekretari amerikan i Shtetit, gjenerali me katër yje në pension dhe ish kandidat për president, Aleksandër Heig vdiq në moshën 85 vjeçare. Pjesëtarët e familjes thanë se Heig vdiq në një spital të qytetit të Baltimorës nga komplikacionet e një infektimi. Në një deklaratë me

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:40.550Z

40 vjet nga skandali Watergate

Sot, më 17 qershor, u mbushen 40 vjet të njërit prej skandaleve politike më me pasoja në historinë amerikane, skandalit Watergate. Ajo që filloi si një hyrje fshehurazi në zyrat e Partisë Demokrate në kompleksin Watergate në Washington, solli dorëheqjen e presidentit Richard Nixon. Kjo

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama