Rezultate te kerkimit per termin: +Ridvan +Dibra

Total: 341
No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:37.440Z

Dibra: Kritika letrare, me metoda të vjetëruara

  Krijimtarisë së Ridvan Dibrës i kushtohet një ditë nga “Kalimera poetike” në Ulqin Shkodër- Në edicionin e sivjetshëm të aktivitetit tradicional letrar mbarëkombëtar “Kalimera Poetike” që zhvillohet në Ulqin të Malit të Zi, i ftuar nderi të cilit do

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:14.222Z

Tipare dhe përftesa në prozëne shkrimtarit Ridvan Dibra

Ridvan Dibra e filloi krijimtarinë letrare me poezi, më pas lëvroi zhanrin e parabolës dhe gjininë e tregimit, iu kthye poemës, vazhdoi përsëri me tregimin dhe esenë, i kthehet herë pas here gjinisë dramaturgjike, dhe me një seri botimesh r

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:32.371Z

Mjekët: Dy motrat nga Dibra strehim në qendrat sociale

 SHKODER/ RIDVAN DIBRADy motrat nga Peshkopia, Thëllënza dhe Fildane Keshi, nuk janë agresive në mënyrë akute, por vuajnë nga sëmundje kronike e prapambetjes mendore si dhe skizofrenisë. Këtë përfundim e kanë nxjerrë mjekët e spitalit të Shkodrës, të cilët kanë ekzaminuar gj

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:44.038Z

Na, të birtë e shekullit të ri, premiera e Dibrës në Lezhë

Drama bashkëkohore "Na, të birtë e shekullit të ri" e autorit Ridvan Dibra, vihet për herë të parë, nga një trupë nga Shqipëria, pas vënies në skenë nga trupa e teatrit të Mitrovicës në vitin 2011. Fituese e çmimit të tretë në konkursin kombëtar " Katerina Josipi " Prishtinë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:55.398Z

Pesë autorë shqiptarë do përkthehen në gjuhë të huaj

Fatos Kongoli, Luljeta Lleshanaku, Stefan Çapliku, Ridvan Dibra dhe Bashkim Shehu janë fitues të fondit të përkthimit  Pesë autorë shqiptarë janë përzgjedhur nga Ministria e Kulturës për t’u mbështetur financiarisht për t’u përkthyer në gjuhë të huaj. Bashkim Sh

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:27.065Z

Eros Dibra: Vështirësitëqë hasin artistët e rinj

TIRANE - Ajo që të bën përshtypje më tepër është se piktori i ri Eros Dibra nuk rend pas detajeve të konsumuara piktorike, dhe nuk fshihet pas fasadave të figurave të mëdha. Telajoja e tij është e pastër, grishëse dhe ai

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama