Rezultate te kerkimit per termin: +Ridvan +Dibra

Total: 341
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:53.722Z

Plaget e Moisiut ne botimin per poezine e krahasuar

Nje reviste italiane e poezise se krahasuar botoi ne numrin e saj te fundit Plaget e Moisiut poeme e autorit nga Shkodra Ridvan Dibra. Poema biblike ne shqip me perkthimin ne italisht doli ne numrin 42 te revistes Semicerchio 2010 hera e pare qe boton nje autor shqiptar. E para reviste italian

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:21.960Z

Korçë, përurohet burgu i ri me kapacitet 350 persona

Përurohet burg i ri ne qytetin e Korçës. Ndërtimi është financuar nga Bashkimi Evropian, ndërsa standardi kryesor i lënë nga BE për tu përmbushur gjatë trajtimit të të burgosurve është respektimi i të drejtave të njeriut KORÇE- Ministri i Drejtësisë Enkelejd Alibeaj d

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:48.614Z

Dibra E trishtueshme dukuria e letersise se cmimeve

Ka nje hendek ne punen e shkrimtarit midis vleresimit me cmim dhe jetegjatesise se vepres. Ndoshta kjo eshte nje nga paradigmat me koherente qe nxjerr shkrimtari Ridvan Dibra ne intervisten e meposhtme dhene per Bota sot nje dite me pare. Lenda prej nga merr energjine krijuese du

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:56.113Z

Një triptik gërryes

Parafjalë për Monumentet, Mitet dhe Misteret e Ridvan Dibrës, në librin më të fundit “Unë, Franc Kafka dhe Karta e Bolonjës”Në njëzet vjet veprim letrar aktiv, Ridvan Dibra ka botuar dikund njëzet a më tepër libra: një raft biblioteke, i vizituar përditë e më tepër, pë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:44.179Z

Drama Na, të birtë e shekullit të ri shfaqet në Lezhë

Pas vënies në skenë nga trupa e teatrit të Mitrovicës në vitin 2011, drama "Na, të birtë e shekullit të ri" nga Ridvan Dibra po shfaqet edhe për artëdashësit në Shqipëri. Me mbështetjen e Ministrisë së Kulturës dhe Bashkisë së Lezhës, kjo dramë u prezantua për herë të parë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:21.976Z

Korçë, përurohet burgu i sigurisë së lartë

Përurohet në Korçë burgu i sigurisë së lartë, një investim i Bashkimit Evropian me një vlerë 3.8 milionë euro. Duke u konsideruar si një nga burgjet më moderne në vend, me kushte të larta dhe të rrepta sigurie, por edhe me standarde evropiane, investimi është vlerësuar gjatë cere

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:39.456Z

Librat e rinj, 10 qershor 2012

Gazeta ShqipWalter Isaacson Steve Jobs Përktheu: Taulant Hatia Botoi: Pegi Çmimi: 1200 lekë Steve Jobs është biografia e autorizuar e Steve Jobsit, themeluesit të kompanisë Apple. Jobsi i kërkoi biografit të mirënjohur, Walter Isaacson, një nga menaxherët e CNN-it dhe revistës Times, t

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama