Rezultate te kerkimit per termin: +Ridvan +Dibra

Total: 341
No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:44.038Z

Na, të birtë e shekullit të ri, premiera e Dibrës në Lezhë

Drama bashkëkohore "Na, të birtë e shekullit të ri" e autorit Ridvan Dibra, vihet për herë të parë, nga një trupë nga Shqipëria, pas vënies në skenë nga trupa e teatrit të Mitrovicës në vitin 2011. Fituese e çmimit të tretë në konkursin kombëtar " Katerina Josipi " Prishtinë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:55.398Z

Pesë autorë shqiptarë do përkthehen në gjuhë të huaj

Fatos Kongoli, Luljeta Lleshanaku, Stefan Çapliku, Ridvan Dibra dhe Bashkim Shehu janë fitues të fondit të përkthimit  Pesë autorë shqiptarë janë përzgjedhur nga Ministria e Kulturës për t’u mbështetur financiarisht për t’u përkthyer në gjuhë të huaj. Bashkim Sh

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:27.065Z

Eros Dibra: Vështirësitëqë hasin artistët e rinj

TIRANE - Ajo që të bën përshtypje më tepër është se piktori i ri Eros Dibra nuk rend pas detajeve të konsumuara piktorike, dhe nuk fshihet pas fasadave të figurave të mëdha. Telajoja e tij është e pastër, grishëse dhe ai

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:12.818Z

Franz Kafka dhe Ridvan DibraLetra për atin dhe për të birin

Franz Kafka, veprën e të cilit e kemi në dorë falë mikut të tij, biografit Max Brod, shquhet edhe për letërsinë epistorale, e veçantë dhe plot ndjenjë e rrëfim siç është libri “Letër babait”. Një

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:41.979Z

Kandidati shqiptar për Çmimin Letrar Balkanika 2017

Shkrimtari shqiptar, Ridvan Dibra, autor i mbi njëzet librave në prozë, poezi, eseistikë e studime letrare, si një prej zërave më të rëndësishëm e novatorë të letërsisë shqipe pas viteve 90, do të përfaqësojë këtë vit letërsinë shqipe në një nga ngjarjet më të rëndësishm

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:42.040Z

Shkrimtari rumun Eugen Uricaru fiton çmimin e madh Balkanika

Çmimi i madh i letërsisë ballkanike, ka shkuar për shkrimtarin rumun Eugen Uricaru. Shkrimtari shqiptar Ridvan Dibra, kandidat për këtë çmim ka qenë shumë pranë finales. “Ridvan Dibra na dha sot një arsye më shumë për të qenë krenare për arritjet e letërsisë shqipe bashkë

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama