Rezultate te kerkimit per termin: +Rifat +Teqja

Meta: total 23 / total_found 23 / time 0.000 / keyword[0] rifat / docs[0] 720 / hits[0] 1019 / keyword[1] teqja / docs[1] 375 / hits[1] 556 /
No Pic available
  • 2009-09-15

Listat e fituesve ne universitetet e rretheve

Akademia e Arteve Regji filmi dhe TV ALTIN ISUF AGO ARJAN NAMIK TAGA ARMINO ARDJAN FAJA EDUART ABDULLA FISHEKU ERMALI PETRIT BECI EROS KASTRIOT ÇAUSHI ILIRJAN BAJRAM MEZIRI OLSI FREDERIK HOXHA REGIS DASHAMIR CANAMERI SILVIA KASTRIOT TOZAJ Aktrim BLERTA REXHEP BELLIU DENIS ADEM KURUSH

No Pic available
  • 2009-08-20

Pluhuri dhe harresa po dëmtojnë veprat e Pjetër Gacit

 SHKODER/ RIDVAN DIBRA Harresa dhe pluhuri i kohës po dëmtojnë veprat e artistit Pjetër Gaci. Apelin para se të zhduken kryeveprat e kompozitorit shqiptar e bën bashkëshortja e tij, Tamara Gaci. Gruaja e artistit shkodran pohon se vepra që ka lënë bashkëshorti i saj rrezikohet nga l

Orkestra e RTSH  Simfoni skoceze në skenën e arteve
  • 2009-05-06

Orkestra e RTSH Simfoni skoceze në skenën e arteve

Stina Koncertore 2008- 2009 vijon për publikun shqiptar me një koncert simfonik, në datën 8 majStina Koncertore e Orkestrës Simfonike vijon të mbushë me tinguj klasikë skenën e Akademisë së Arteve. Në vijim të kësaj stine koncertore në datën 8 maj për publikun vjen koncerti i radhë

Tamara Gaci: Shiritat origjinalë, po rrezikojnë veprën e Pjetër Gacit
  • 2009-04-04

Tamara Gaci: Shiritat origjinalë, po rrezikojnë veprën e Pjetër Gacit

Vepra artistike e kompozitorit dhe Artistit të Popullit, në rrezik nga kohaVepra e një prej artistëve më të mëdhenj jo vetëm të Shkodrës, por edhe të Shqipërisë, kompozitorit dhe violinistit të madh Pjetër Gaci tashmë është në rrezik. Këtë gjë e vërteton bashkëshortja e të n

No Pic available
  • 2009-03-17

"Gjenerali...." i magjishëm

Intervistë me dirigjentin Bujar Lapaj Publiku mirëpret rikthimin e Gjeneralit pas 32 vjetësh. Të katër netët e shfaqjes baleti shoqërohet me duartrokitje. Javën e kaluar baleti "Gjenerali i ushtrisë së vdekur" u ngjit për katër net në skenën e teatrit të Operës dhe Baletit.

Rifat Teqja.,  Udhërrëfyesi i formimit të  shkollës shqiptare të dirigjimit
  • 2009-01-31

Rifat Teqja., Udhërrëfyesi i formimit të shkollës shqiptare të dirigjimit

>Dirigjenti  i njohur vlerësohet për kontributi e tij në artin shqiptar. Promovohet libri Bacheta shqiptare e dirigjimitDirigjenti Rifat Teqja është pa dyshim një prej emrave, të cilët kanë dhënë një kontribut të çmuar në artin shqiptar. Për të vlerësuar kontributin e tij, dje mes

No Pic available
  • 2009-01-24

Nikolla Zoraqi; Kompozitori i “Cucës...”, kujtohet!

Liriku dhe njeriu që e shfrynte “indoktrinimin” sipas muzikës. Nikolla Zoraqi sot kujtohet në ditën e lindjes, si notë e njohur e baletit “Cuca e maleve”, nën libretin e Loni Papës. Por, pavarësisht titujve dedikues nga diktatura, si artist i popullit, Zoraqi njeh frymën lirike, ndj