Rezultate te kerkimit per termin: +Romani

Total: 3326
No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:45.583Z

Romani i parë i Kadaresë

Botohet romani i panjohur i Ismail Kadaresë, Mjegullat e Tiranës Kthimi në kohën e shkrimeve të para është gjithnjë grishës për një shkrimtar. Ismail Kadare ishte student kur nisi të shkruante romanin që për vite me radhë mbeti aty, diku mes morisë së dorëshkrimeve të tij. Gati nj

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:40.547Z

Fiton romani për alkoolizmin

Çmimi letrar ndërkombëtar Impac Dublin, i cili konsiderohet si më “i majmi” materialisht, ngase nënkupton fitimin e 100,000 funteve, sivjet iu nda autorit britanik Jon McGregor, për romanin “Even The Dogs”.Në konkurrencë të 147 titujve çmimi i sivjetmë iu nda romanit t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:24.849Z

Ribotohet romani "Sytë e Simonidës"

Mesjeta ka gjetur në penën e Dhimitër S. Shuteriqit autoritetin më të përgatitur për këtë temë. Njohës i thelluar i kësaj epoke të ndërlikuar, specialist i afirmuar me hulumtime dhe studime mesjetare, falë talentit të fuqishëm dhe përvojës së pasur krijuese, Shuteriqi ka arritur

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:10.342Z

Botohet romani i humbur i Saramagos

Romani "Claraboya" i nobelistit portugez Joze Saramago, i shkruar në vitet ‘50 të shekullit të kaluar, e për të cilin ishte menduar se ishte i humbur, është botuar për herë të parë. Romani vjen dy vjet pas vdekjes së shkrimtarit. Saramago, më 1953 dorëshkrimin e romanit që sjell

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:34.740Z

Promovohet në Milano romani i Fatos Kongolit

Romani i Fatos Kongolit "Jetë në një kuti shkrepësesh", i cili së fundmi është përkthyer në italisht, është promovuar në kuadër të Festivalit të Letërsisë të organizuar në Milano. Ky festival shërben si takim midis admiruesve të letërsisë dhe shkrimtarëve të ndryshëm. Kët

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:37.710Z

U promovua romani 217 i autorit Driton Smakaj

Sot në ambientet e Institutit Albanologjik në Prishtinë u promovua romani i autorit kosovar që jeton në Vjenë, Driton Smakajt. Romani me titull të mistershëm që në fund zbërthen një datë të rëndësishme për Kosovën, atë të Pavarësisë, që është data 17 e muajit të dytë, pra

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:31.950Z

Futbolli italian bëhet seksi, njihuni me arbitren Claudia Romani

Modele, bukuroshe, tifoze e Milanit. Të gjitha cilësitë për të qenë gruaja e një futbollisti. Por jo, Claudia Romani nuk është një modele si gjithë të tjerat që bukurinë e përdor për t;u lidhur me futbollistë të famshëm. Ajo ka vendosur që të jetë në fushë me ta, t'i gjykoj

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama