Rezultate te kerkimit per termin: +Romani

Total: 3326
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:39.786Z

Vjen libri i dyte i trilogjise se Beckett

TIRANE-Ashtu si Dante qe ecen nga rrethi ne rreth per te arritur ne Ferrin apo Parajsen e tij edhe Samuel Beckett vendos secilin ne nje rreth te shquar mire tre protagonistet kryesore te romaneve te trilogjise se tij Molloy Malone vdes dhe E Paemertueshmja me qellim qe ata te arrijne mbase hicin te

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:42.033Z

Historia e filmit ku Matilda Makoçi shkëlqeu në rolin kryesor

Shpresa ka një histori dashurie të pafat. I dashuri e ka lënë dhe ajo pati një abort. Ajo është shumë e dëshpëruar. I mënjanon njerëzit dhe ka humbur besimin tek e ardhmja e saj. Por më pas njihet dhe bie në dashuri me inxhinierin e ri Piron. Dashuria e re zgjon tek Shpresa interesin p

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:14.695Z

Kandidati i Ben Blushit, më i shituri në Panair me 3500 kopje

Romani "Kandidati" i shkrimtarit dhe politikanit Ben Blushi është libri më i shitur i Panairit të Librit, që u mbajt nga 11-15 nëntor 2015. Provokimi dhe debati që hapi romani i Blushit, qysh para se të niste Panairi, nuk mund të mos tërhiqte vëmendjen dhe kureshtjen e lexuesve. Libri i

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:51.225Z

Midis provokimit dhe afishimit

Deklaratat e këtilla të një autori janë tipike për të shkruarit me tezë, për të shkruarit me skemë që, po iu nënshtrove, detyrohesh të vësh në funksion poetikën e deus ex machina. Shumë shkrimtarëve, edhe më të mëdhenjve, mund t’u ndodhë që fillimisht të jenë nxitur nga n

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:50.901Z

Nese dyshoni Lexoni librat

Dje ne Ministrine e Kultures u ndane cmimet vjetore te letersise. Sabri Hamitit iu dha cmimi i madh per vepren e tij Poetika shqipe ne roman Ramiz Gjini ne prozen e shkurter Ridvan Dibra dhe ne poezi Arjan Leka Visar Zhitit per Letersia e denuar perkthyesi i shqipes ne gjuhe tjeter Joachim Rhm etj.

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:11.440Z

Kur pushteti zgjedh viktima për interesat e veta!

Instituti i Dialogut & Komunikimit ka prezantuar dje një shkrimtar aktual që shkruan në gjuhën katalane. Për herë të parë në shqipe romani Senjoria i Jaume Cabre, përkthyer nga shkrimtari Bashkim Shehu Arsyet pse nj shkrimtar mbushet plot knaqsi, kur takon nj lexues

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:58.423Z

Lufta e Kosovës parë me sytë e grave

Lufta e Kosovës parë me sytë e grave. Ky është thelbi i romanit më të fundit të shkrimtares së njohur shqiptare Elvira Dones, e cila vjen pranë lexuesit të saj shqiptar dhe italian me librin e saj të fundit “Picola guerra perfetta” (Lufta e vogël perfekte). “Picola guerra perfett

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama