Rezultate te kerkimit per termin: +Romani

Total: 3326
No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:34.740Z

Promovohet në Milano romani i Fatos Kongolit

Romani i Fatos Kongolit "Jetë në një kuti shkrepësesh", i cili së fundmi është përkthyer në italisht, është promovuar në kuadër të Festivalit të Letërsisë të organizuar në Milano. Ky festival shërben si takim midis admiruesve të letërsisë dhe shkrimtarëve të ndryshëm. Kët

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:37.710Z

U promovua romani 217 i autorit Driton Smakaj

Sot në ambientet e Institutit Albanologjik në Prishtinë u promovua romani i autorit kosovar që jeton në Vjenë, Driton Smakajt. Romani me titull të mistershëm që në fund zbërthen një datë të rëndësishme për Kosovën, atë të Pavarësisë, që është data 17 e muajit të dytë, pra

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:31.950Z

Futbolli italian bëhet seksi, njihuni me arbitren Claudia Romani

Modele, bukuroshe, tifoze e Milanit. Të gjitha cilësitë për të qenë gruaja e një futbollisti. Por jo, Claudia Romani nuk është një modele si gjithë të tjerat që bukurinë e përdor për t;u lidhur me futbollistë të famshëm. Ajo ka vendosur që të jetë në fushë me ta, t'i gjykoj

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:39.860Z

Ribotohet romani Shkrimtari i Mehmet Myftiut

Promovimi Mehmet Myftiu i kthehet edhe nje here lexuesit me ribotimin e romanit te tij Shkrimtari. Libri do te promovohet te premten pasdite ne ambientet e Ministrise se Kultures. Romani i Myftiut Shkrimtari 1964 botuar ne version te plote vetem ne vitin 1995 eshte nje deshmi e asaj cka u ndodhi di

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:49.968Z

ROMANI QYTETI I FUNDIT I PETRO MARKOS

Nga Petrit Palushi Romani Qyteti i fundit i Petro Markos u botua në vitin 1960. Kritika letrare përgjithësisht e pranoi romanin, por vlerat e tij u panë të përgjysmuara; asnjëherë siu afrua si duhet dhe sa duhet romanit që ti përcillte ashtu si duhet vlerat dhe mesazhin e tij: dhe nato ras

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:34.090Z

Romani Nënshtrimi, i Houellebecq-ut

Ndue Ukaj Michel Houellebecq është shkrimtar francez, prozator, poet dhe kritik i letërsisë. Autorë i shumë librave, që kanë përftuar lexues të shumtë anë e kënd botës, ai ka fituar çmime të ndryshme dhe famë ndërkombëtare, duke u vlerësuar si njëri nga shkrimtarët më të mir

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:11.429Z

Publikohet romani "Senjoria" i Jaume Cabre

Vjen në shqip një ndër romanet më të njohura të shkrimtarit dhe skenaristit të shquar katalan, Jaume Cabre, "Senjoria". I përkthyer në disa gjuhë të botës dhe i vlerësuar me një sërë çmimesh të njohura letrare, romani "Senjoria" është cilësuar si vepra më e mirë e përkthyer

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama