Rezultate te kerkimit per termin: +Rusia

Meta: total 1000 / total_found 20057 / time 0.009 / keyword[0] rusia / docs[0] 20057 / hits[0] 35571 /
Nord Stream 2, Gjermania e Franca kompromis për linjën gazsjellëse
  • 2019-02-09

Nord Stream 2, Gjermania e Franca kompromis për linjën gazsjellëse

Gjermania dhe Franca e kanë zgjidhur grindjen mes tyre për linjën gazsjellëse Nord Stream 2. Berlini dhe Parisi parashtruan një propozim tjetër për rishqyrtimin e direktiva europiane për gazin, që u miratua prej vendeve të tjera europiane. Këtë e konfirmoi kancelarja Angela Merkel në Be

A është Rusia përgjegjëse për rrëzimin e avionit ku vdiqën 298 pasagjerë?
  • 2019-02-08

A është Rusia përgjegjëse për rrëzimin e avionit ku vdiqën 298 pasagjerë?

Holanda është përfshirë në diskutime diplomatike me Rusinë lidhur me rolin që Moska ka për rrëzimin e një avion pasagjerësh mbi Ukrainë në vitin 2014. Autoritete holandeze i kërkojnë Rusisë që të mbajë përgjegjësi ligjorë dhe lajmi është bërë i ditur nga Ministri i Jashtëm

No Pic available
  • 2019-02-08

NJË KAPITULL I RI PËR NJË MAQEDONI TË RE TË VERIUT

Maqedonia e ardhshme e Veriut dhe NATO nënshkruan një pakt “historik” që hap portën për anëtarësim të plotë në aleancë. Mund të jetë fillimi i një historie suksesi në Ballkanin Perëndimor, komenton Boris Georgievski. Republika e Maqedonisë ka 26 vjet që e pret këtë di

Ukraina ska para, por prodhon raketa për ti bërë ballë Rusisë
  • 2019-02-07

Ukraina ska para, por prodhon raketa për ti bërë ballë Rusisë

Ukraina ka zhvilluar një raketë anti-anije e quajtur Neptuni për të mbrojtur veten nga marina e Rusisë. Por disa analistë thonë se vendi po përballet me pengesa pasi punon për të forcuar mbrojtjen e saj. Vendimi për të forcuar ushtrinë, Ukraina e mori pikërisht pasi  Rusia kapi tre an

Rusia: Testuam një raketë balistike ndërkontinentale
  • 2019-02-06

Rusia: Testuam një raketë balistike ndërkontinentale

Rusia ka testuar me sukses një raketë balistike interkontinental RS-24 Yars nga hapësira kozmike Plesetsk në rajonin Arkhangelsk në veri të vendit. Kjo është raportuar nga Ministria e Mbrojtjes. “Një raketë balistike ndër-kontinentale Yars, e armatosur me raketa të shumëfishta, u

Plas në Rusi, protesta për pastrimin e plehrave në disa qytete
  • 2019-02-06

Plas në Rusi, protesta për pastrimin e plehrave në disa qytete

“Rusia nuk është kazan plehërash. Nën këtë moto mijëra vetë në 26 rajonet kryesore të Rusisë, demostruan ditën e dielë kundër politikës së Kremlinit për ambientin. Ata i kërkuan qeverisë që të respektojë ligjet që ka nxjerrë dhe të kujdeset për pastrimin e plehërave

Meta: Në Ballkan të ketë vetëm ndryshim kufiri evropian
  • 2019-02-05

Meta: Në Ballkan të ketë vetëm ndryshim kufiri evropian

Presidenti i Republikës së Shqipërisë Ilir META, ishte i ftuar nderi në Senatin amerikan nga Kryetari i Komisionit të Mbrojtjes, Senatori Jim Inhofe, për të mbajtur fjalën në forumin me temë: Sfidat e Rajonit të Europës Juglindore dhe përballja me ndërhyrjen nga Rusia. Kreu i shtetit