Rezultate te kerkimit per termin: +Rusia

Meta: total 1000 / total_found 20057 / time 0.009 / keyword[0] rusia / docs[0] 20057 / hits[0] 35571 /
Rusia po kërkon të krijojë një situatë pasigurie në Ballkan
  • 2019-03-28

Rusia po kërkon të krijojë një situatë pasigurie në Ballkan

Po si erdhi pozicionimi i Rusisë përballë Europës e më gjerë? Studiuesi i çështjeve të sigurisë, Arjan Dyrmishi deklaroi në Top Talk se kjo nuk ka ndodhur menjëherë. Sipas tij kanë ndikuar edhe zhvillimet e brendshme, ku Rusia vitet e fundit ka pasur zhvillim ekonomik. Poziciononim i

Manjani: Unë jam rus, smë plas fare!
  • 2019-03-28

Manjani: Unë jam rus, smë plas fare!

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani nëpërmjet një postimi në Facebook, ka ironizuar mazhorancën në lidhje me sulmet e bëra ndaj opozitës. Ai shprehet se të kërkosh demokracinë, lirinë dhe të drejtat e njeriut në Shqipëri të gjithë të bëjnë rus, por thekson se do luftojë m

Lartësitë Golan, 5 vende të BE, Rusia dhe arabët kundër Trumpit
  • 2019-03-27

Lartësitë Golan, 5 vende të BE, Rusia dhe arabët kundër Trumpit

Belgjika, Franca, Gjermania, Polonia dhe Britania “nuk e njohin sovranitetin e Izraelit mbi territoret e pushtuara që nga qershori 1967, duke përfshirë lartësitë e Golanit”. Ambasadorët e pesë vendeve evropiane anëtare të Këshillit të Sigurimit të OKB-së e shprehën këtë n

Top Story, gazetarja amerikane: Basha po tregohet anti-BE, prandaj rusët janë të interesuar për PD-në
  • 2019-03-27

Top Story, gazetarja amerikane: Basha po tregohet anti-BE, prandaj rusët janë të interesuar për PD-në

Shkrimi investigativ i Mother Jones, i publikuar në mars të vitit të kaluar, mbi financimin e lobistit Nick Muzin që punoi për llogari të Partisë Demokratike, solli natyrshëm reagimin e kësaj të fundit. Por, gazetarja amerikane thotë për Top Story se, Basha po tregohet anti-BE, ndaj ru

Top Story, profesori Alon Ben Meir: Interesi i Rusisë është të përçajë dhe sundojë!
  • 2019-03-27

Top Story, profesori Alon Ben Meir: Interesi i Rusisë është të përçajë dhe sundojë!

Top Story udhëtoi 328 km larg Capitol Hill, në një tjetër zyrë, ku na priste Dr. Alon Ben-Meir, profesor i Marrëdhënieve Ndërkombëtare në Universitetin e Nju Yorkut, bashkë me gazetaren nga Kosova, Arbana Xharra. Të dy po punojnë prej muajsh për të dokumentuar përpjekjet e Rusisë,

Top Story, deklarata e fortë e Carpenter: Rusia po përfiton nga djegia e mandateve të opozitës shqiptare
  • 2019-03-27

Top Story, deklarata e fortë e Carpenter: Rusia po përfiton nga djegia e mandateve të opozitës shqiptare

Sipas Carpenter, është vërtetuar tashmë sesi Rusia ka financuar parti politike dhe kandidatë nëpër Europë, që nga Marie Le Pen e deri te Jobik në Hungari. Ndaj nuk ka dyshime se ndikon edhe në Ballkan, duke përdorur mjete financiare për të mbështetur parti, politikanë individualë

Top Story, ish-zyrtari i lartë amerikan: Ja 3 mënyrat që përdor Rusia për të ndërhyrë në Ballkan
  • 2019-03-27

Top Story, ish-zyrtari i lartë amerikan: Ja 3 mënyrat që përdor Rusia për të ndërhyrë në Ballkan

Në Capitol Hill, vetëm pak metra larg Kongresit amerikan, Dr. Michael Carpenter, drejtori i Qendrës Penn Biden vazhdon të jetë i interesuar për çfarë ndodh në Ballkan, rajon të cilin mbulonte deri dy vite më parë, kur shërbente në Pentagon si zëvendësndihmës Sekretari amerikan i M