Rezultate te kerkimit per termin: +Rusia

Meta: total 1000 / total_found 20057 / time 0.020 / keyword[0] rusia / docs[0] 20057 / hits[0] 35571 /
Xhaçka në Komandën e NATO-s, pro dyerve të hapura në rajon
  • 2019-03-06

Xhaçka në Komandën e NATO-s, pro dyerve të hapura në rajon

Shqipëria vlerësohet edhe një herë për rolin e saj kyç në sigurinë dhe stabilitetin në Ballkanin Perëndimor. Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka ka zhvilluar një vizitë pune në Komandën e Forcës së Bashkuar të Aleancës së Atlantikut të Veriut me qendër në Napoli (Allied Joint F

Mision i ri hapësinor, Japonia drejt Hënës me një rover
  • 2019-03-06

Mision i ri hapësinor, Japonia drejt Hënës me një rover

Japonia synon të zbarkojë në Hënë me një mision të ri eksplorimi hapësinor, i cili përmban një rover hënor, një automjet i drejtuar nga njeriu i ndërtuar nga kompania automobilistike, Toyota. Agjencia për zbulimin e hapësirës ajrore të Japonisë (Jaxa) do të bashkojë forcat me gji

LUFTA E PARË KIBERNETIKE E BOTËS
  • 2019-03-05

LUFTA E PARË KIBERNETIKE E BOTËS

Kundër Putinit duhet ta marrësh vetë situatën në dorë. Kështu mendoi ndoshta ushtria amerikane kur kreu sulme kibernetike kundër shërbimit sekret rus. Por Putini do të kundërpërgjigjet, është i sigurtë Konstantin Eggert. Sipas një raportimi të gazetës amerikane “Washington P

Arrestohet kryepeshkopi i Kishës ukrainase në Krime
  • 2019-03-04

Arrestohet kryepeshkopi i Kishës ukrainase në Krime

Zyrtarët e sigurisë së Rusisë kanë arrestuar kreun e Kishës Ortodokse ukrainase në gadishullin e aneksuar të Krimesë, raporton Current Time. Ende nuk është e qartë arsyeja e arrestimit. Kryepeshkopi Kliment është arrestuar në një stacion autobusësh në kryeqytetin e Krimesë, Simfer

Estonia mban zgjedhje parlamentare nën vëzhgimin rus!
  • 2019-03-04

Estonia mban zgjedhje parlamentare nën vëzhgimin rus!

Qytetarët në Estoni sot votojnë në zgjedhjet parlamentare, ku partia pro-ruse e kryeministrit Juri Ratas, Partia Qendrore, pritet të fitojë më së shumti ulëse në Parlamentin prej 101 anëtarësh. Pothuajse një milion persona kanë të drejtë vote dhe ata mund të votojnë për 10 parti p

Putin firmos tërheqjen nga pakti bërthamor me SHBA-në
  • 2019-03-04

Putin firmos tërheqjen nga pakti bërthamor me SHBA-në

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, e ka nënshkruar dekretin e suspendimit të traktatit për armët bërthamore me SHBA-në, që daton nga Lufta e Dytë Botërore, raporton Reuters. Rusia pati thënë muajin e kaluar se do të suspendojë traktatin pasi Shtetet e Bashkuara fillimisht thanë se d

No Pic available
  • 2019-03-03

ÇKËRKOJNË ANIJET E NATO-s NË DETIN E ZI?

Aleanca veri-atlantike përforcon prezencën e saj në Detin e Zi. NATO dërgon me këtë sinjale si tek Rusia ashtu edhe tek Ukraina. Por mundësia e veprimit është e kufizuar, për shkak të një marrëveshje para 80 vjetësh. Odesa përshëndet “Donald Cook”. Luftanija amerikane, q