Rezultate te kerkimit per termin: +Rusia

Meta: total 1000 / total_found 20057 / time 0.009 / keyword[0] rusia / docs[0] 20057 / hits[0] 35571 /
Jelekverdhët po i marrin frymën, Macron do kërkojë zgjimin e Evropës pas Brexit
  • 2019-02-18

Jelekverdhët po i marrin frymën, Macron do kërkojë zgjimin e Evropës pas Brexit

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron do ta përshkruajë Brexit-in si një thirrje për zgjim gjatë një fjalimi të cilin pritet ta mbajë në fund të këtij muaji. Ai do të nënvizojë faktin se Evropa duhet të jetë më bindëse në përballje me fuqitë tjera rivale botërore, thanë burim

Trondit Gjermania: Rusia më e besueshme se SHBA-të
  • 2019-02-18

Trondit Gjermania: Rusia më e besueshme se SHBA-të

Prej kohësh nuk flitet kaq shumë për Europën. Shqetësimi është shumë i madh. Nuk kalon asnjë ditë pa i hedhur sytë me shqetësim nga Londra. Loja e tejzgjatur për daljen e Britanisë së Madhe nga Bashkimi Europian trazon ndjenjat e europianëve. Do të kemi një Brexit të pakontrolluar

Raporti, asnjë i huaj nuk do që të investojë në Shqipëri
  • 2019-02-15

Raporti, asnjë i huaj nuk do që të investojë në Shqipëri

Konferenca për Sigurinë në Mynih, e zhvilluar së fundmi, ka dalë edhe me një raport për gjendjen e sigurisë, jo vetëm në Europë por edhe më gjerë. Një vëmendje të veçantë në këtë raport merr edhe Ballkani Perëndimor, si kandidat për t`iu bashkuar unionit. Mes rreshtave të rap

Prag lufte?! NATO do ti përgjigjet raketave bërthamore ruse
  • 2019-02-13

Prag lufte?! NATO do ti përgjigjet raketave bërthamore ruse

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg paralajmëroi të martën se aleanca ushtarake do t’i përgjigjet “shtimit të raketave ruse, por nuk do të instalojë raketa të tjera bërthamore në Evropë. Komentet vijnë pas shfuqizimit të traktatit për Forcat Bërthamore me

Rusia paralajmëron SHBA-të: Mos ndërhy në Venezuelë!
  • 2019-02-13

Rusia paralajmëron SHBA-të: Mos ndërhy në Venezuelë!

Rusia ka paralajmëruar Shtetet e Bashkuara kundër ndërhyrjes në punët e brendshme të Venezuelës. Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov i bëri komentet gjatë një telefonate me sekretarin amerikan të Shtetit, Mike Pompeo, njoftoi ministria e Jashtme e Rusisë. Departamenti amerikan i Shtet

Testimi, Rusia planifikon të shkëputet nga interneti
  • 2019-02-11

Testimi, Rusia planifikon të shkëputet nga interneti

Rusia po planifikon të shkëputet për kohë të shkurtër nga interneti, në kuadër të planifikimeve për luftën kibernetike në të ardhmen. Testimi do të thotë që kalimi i të dhënave në mes të qytetarëve dhe organizatave ruse mbetet brenda Rusisë dhe nuk qarkullon ndërkombëtarisht,

Modigliani dhe historia me emigranten italiane
  • 2019-02-10

Modigliani dhe historia me emigranten italiane

Paris, sheshi «Denfert Rochereau». «Luani» madhështor i Belfort-it, atëherë nuk ishte vendosur këtu. Ishte një shesh me pemë, që toka poshtë fshihte varrezat e të varfërve të hedhur aty në shekujt XVI-XVII, stola dhe rrugët që shkonin nga shumë drejtime, por njëra prej tyre merrt