Rezultate te kerkimit per termin: +Serbia

Meta: total 1000 / total_found 33125 / time 0.014 / keyword[0] serbia / docs[0] 33125 / hits[0] 61434 /
No Pic available
  • 2017-01-16

Treni serb, Bushati: Kërcënimet dhe tonet e larta duhet të ulen

Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati përmes një postimi në facebook thotë se 2017 nuk nisi mbarë për Europë Juglindore. “Në përvjetorin e masakrës së kryer nga Serbia në#Reçak #Kosovë, promovimi me kokëfortësi i agresionit është krejt i papërgjegjshëm dhe nuk i shërben aspa

No Pic available
  • 2017-01-16

Ballkani i brishtë- Kriza e re Kosovë-Serbi

Pas incidentit me trenin serb, ku lexohej parulla, “Kosova është Serbi”, tensionohen sërish marrëdhëniet mes Kosovës e Serbisë. Gjuha e përdorur nga politika analizohet edhe në mediat gjermane. Gazeta gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung” në analizën e saj t

No Pic available
  • 2017-01-16

Treni serb, KFOR i gatshëm të ndërhyjë për çfarëdo situate

Zëdhënësi i KFOR-it, nënkoloneli Max Barbacini, u ka bërë thirrje palës serbe dhe asaj kosovare për vetëpërmbajtje dhe të angazhohen për dialog. Megjithatë, sipas tij, KFOR-i është i gatshëm për çfarëdo situate, e cila ka nevojë për intervenimin e tyre. Tentimi që treni i nisur

No Pic available
  • 2017-01-16

Beogradi si peng i një beteje të mbyllur

Nga Gjergji Kajana Ajo e Kosovës për Serbinë është diçka më tepër sesa një betejë e humbur: është një çështje historikisht e mbyllur. Kosova është një shtet me juridiksion ndërkombëtar prej 2008-s. Shtet i ri me probleme të jashtëzakonshme (mungesa dialogu konstruktiv të brend

Tirana ka transportin publik më të lirë në rajon
  • 2017-01-16

Tirana ka transportin publik më të lirë në rajon

Tirana ka transportin publik më të lirë në rajon. Lajmin e bën me dije agjensia  Numbeo.com, e cila merret kryesisht me llogaritjen e kostos së jetesës për gjithë vendet e botës. Përmes një raporti të publikuar mbi vendet e rajonit, ekspertët dalin në konkluzionin se  çmimi i b

No Pic available
  • 2017-01-16

Thaçi: Serbia synon aneksimin e veriut si Rusia Krimenë

Serbia ka në plan për të aneksuar një pjesë të veriut të Kosovës, ashtu sikurse Rusia ka aneksuar rajonin e Krimesë në vitin 2014. Deklarata bëhet nga Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi gjatë një interviste për agjencisë prestigjioze të lajmeve Reuters të hënën, teksa dy fqinjë