Rezultate te kerkimit per termin: +Serbia

Meta: total 1000 / total_found 33125 / time 0.014 / keyword[0] serbia / docs[0] 33125 / hits[0] 61434 /
Rreth 58 mijë të huaj kanë zgjedhur Shqipërinë për të jetuar
  • 2019-01-04

Rreth 58 mijë të huaj kanë zgjedhur Shqipërinë për të jetuar

Nuk janë vetëm shqiptarët që kërkojnë të jetojnë jashtë. Sipas të dhënave të publikuara nga portali Our Ëorld in Data janë rreth 57, 616 mijë të huaj që jetojnë në Shqipëri, bazuar kjo në të dhënat e Bankës Botërore. Prej tyre 13 mijë janë të pajisur me leje pune. Prej v

DO JETË 2019-TA VITI I MARRËVESHJES KOSOVË-SERBI?
  • 2019-01-02

DO JETË 2019-TA VITI I MARRËVESHJES KOSOVË-SERBI?

Viti 2019 do të jetë vit i hapjes së kufirit Kosovë-Shqipëri, por edhe vit i arritjes së marrëveshjes ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Me këtë fjali të publikuar në rrjetin e tij social, Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, u drejtohet qytetarëve të Kosovës në fillim të vitit 2019,

KUR BABADIMRI NUK SJELL DHURATA
  • 2019-01-01

KUR BABADIMRI NUK SJELL DHURATA

Nga Fadil LEPAJA U pa puna, babadimri sivjet për kosovarët nuk sjell asgjë. Sidomos ai nga Brukseli. Madje ka fjalë se edhe me 2019, strajca e babadimrit evropian, ka me qenë po kaq e zbrazët për ne. Por kush do të marrë rolin e babadimrit i cili nuk sjell asgjë? A do të vishet Mogherini

No Pic available
  • 2018-12-28

BE NË BALLKAN, EDHE NJË VIT I HUMBUR?

Para 15 vitesh 6 vende të Ballkanit morën me “premtimin e Selanikut” edhe perspektivën për një anëtarësim pa vonesa në BE. Por viti që po mbaron solli një sërë pengesash në këtë drejtim. Samiti i Ballkanit Perëndimor, Londër korrik 2018 Viti 2018 për Shqipërinë, Koso

VIZAT DHE SHTETRRETHIMI I VAZHDUAR PËR KOSOVARËT
  • 2018-12-27

VIZAT DHE SHTETRRETHIMI I VAZHDUAR PËR KOSOVARËT

Nga: Fadil LEPAJA Dikur, viteve të 80-ta dhe 90-ta të shekullit të kaluar, për shumë të rinj shqiptar, edhe për qytetarë të gjitha moshave e gjinive, në ish-Jugosllavi, burgosja përjetohej vetëm si një ndërrim vendi, pra si një kalim prej një burgu më të madh, në një hapësirë m

REAGONI O SHTETE SHQIPTARE!
  • 2018-12-24

REAGONI O SHTETE SHQIPTARE!

Nga Shaban MURATI Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, në 21 dhjetor i drejtoi një kërcënim të drejtëpërdrejtë për luftë Kosovës, duke deklaruar se çdo njeri po thotë se ne me lehtësi do ti arrijmë me armë qëllimet dhe unë e njoh më mirë se kushdo tjetër në vend gjendjen

USHTRIA E KOSOVËS DHE DONALD TRUMP
  • 2018-12-21

USHTRIA E KOSOVËS DHE DONALD TRUMP

Nga: Adelheid Feilcke Ajo që tani po ndodh me Kosovën, po ndjek logjikën e rendit të ri botëror, të rendit botëror të Donald Trumpit ose të Vladimir Putinit e jo logjikën e OKB-së apo të BE-së. Dhe kështu nuk është çudi që avokati më i rëndësishëm i kosovarëve është SHBA-ja,