Rezultate te kerkimit per termin: +Shefik +Osmani

Meta: total 28 / total_found 28 / time 0.000 / keyword[0] shefik / docs[0] 167 / hits[0] 257 / keyword[1] osmani / docs[1] 4560 / hits[1] 7966 /
No Pic available
  • 2013-09-17

KUJTIME, QË MBETEN KURDOHERË TË PASHLYERA

 (Libri Përjetë me Shefikun, nga Urti Osmani-Mësuese e Popullit) Nga prof. Murat Gecaj 1. Nuk është hera e parë, që marr në dorë libër me kujtime e mbresa, nga një bashkëshort. Tani, p.sh., më kujtohet se, një botim i tillë, ishte edhe libri me poezi, që shkroi e publikoi, afër dy

No Pic available
  • 2013-06-28

Një abetare e rrallë më shumë se 100-vjeçare

Botimi i trashëgimisë kulturore ka vlerë të veçantë për historinë e kulturës dhe të arsimit tonë kombëtar. Këto vepra që lidhen me një të kaluare të largët, pak ose aspak të njohur, paraqesin interes p&e

No Pic available
  • 2012-09-21

Prof. dr. Shefik Osmani, personalitet i shquar i arsimit dhe i mendimit pedagogjik shqiptar Nga Prof. Dr. Pajtim Bejtja

Pak kohe me pare, me 21 korrik 2012, pas nje semundjeje te gjate, u nda nga jeta, ne Tirane, mesuesi i merituar, prof. dr. Shefik Osmani. Shefiku ka lindur ne vitin 1923 ne Shkoder, ne nje familje njerezish arsimdashes dhe qe u bene personalitete te arsimit tone kombetar. Babai i tij, Et'hem Osmani

No Pic available
  • 2010-06-10

Fletët e Jetës, e vetmja histori pedagogjike në Shqipëri

Një nga mësuesit veteran dhe drejtuesit e arsimit në Shkodër, Fiqeret Hoxha, ka nxjerrë kohët e fundit, librin e tij të rëndësishëm "Fletët e Jetës". Ky botim me 350 faqe, është "monografia" e shkëlqyer e shkollave të lagjes Rus në Shkodër, por është njëkohësisht një mono

No Pic available
  • 2010-04-15

Gjuhe jane edhe fjaloret

Nga Prof. dr. Hajri Shehu Keto dite doli nga shtypi "Fjalor persisht-shqip". Ai eshte i pari fjalor ne historine e leksikografise perse dhe shqipe, a e thene edhe ndryshe, iraniane dhe shqiptare. Fjalori eshte paraqitur para nje auditori te ngritur shkencor ne "Tirana International Hotel". Fjalori

No Pic available
  • 2010-03-19

Kastrati prezanton qeverinë e re komunale

Kryetari i Mitrovicës, Avni Kastrati, ka prezantuar përbërjen e re të qeverisë komunale, e cila përbëhet prej 12 drejtorive, dy më shumë se në përbërjen e kaluar të pushtetit lokal. Në përbërjen e re, nënkryetar i komunës, do të jetë profesori Riza Haziri; drejtor për Administr

No Pic available
  • 2009-12-19

Tiranë, legalizimet, lista e 434 familjeve në njësinë 8

Agjencia e Legalizimeve publikoi dje listën e 434 familjeve që kanë marrë lejen e legalizimit dhe që duhet të paraqiten në zyrat e ALUIZNI-t për të bërë të gjitha pagesat. Lista u përket familjeve të njësisë bashkiake nr. 8 në kryeqytet. Këtyre familjeve u është bërë gati dosja