Rezultate te kerkimit per termin: +Shkaku

Meta: total 1000 / total_found 13954 / time 0.006 / keyword[0] shkaku / docs[0] 13954 / hits[0] 15458 /
Mjekët ngrejnë alarmin, 1 në 10 shqiptarë rezulton me veshka të dëmtuara
  • 2018-10-06

Mjekët ngrejnë alarmin, 1 në 10 shqiptarë rezulton me veshka të dëmtuara

Sëmundjet e veshkave në popullatë duket se janë një këmbanë alarmi për sistemin tonë shëndetësor. Mjekët nefrologë thonë se 10,6% e shqiptarëve janë të prekur nga dëmtime të veshkave, deri në mosfunksionim të tyre. Myftar Barbullushi, shef i shërbimit të nefrologjisë, shpreh

Qeskat poshtë syve, 5 shkaqet  dhe si ti parandalojmë 
  • 2018-10-04

Qeskat poshtë syve, 5 shkaqet dhe si ti parandalojmë 

Këto shenja të errëta që shfaqen nën qepallën më të ulët të syrit mund të shkaktohen nga disa faktorë, duke filluar nga hiperpigmentimi i lëkurës deri te dehidratimi  Hiperpigmentimi  Nëse qeskat poshtë syrit janë ngjyrë kafe të errët, atëherë ne jemi në prani të hiperpigme

Çfarë ndodh me trupin tonë kur ndezim një cigare?
  • 2018-09-27

Çfarë ndodh me trupin tonë kur ndezim një cigare?

Pirja e duhanit është përgjegjës për 85% të rasteve të kancerit të mushkërive dhe 70% të atyre në fshikëz. Mund të shkaktojë sëmundje serioze kardiovaskulare dhe respiratore. Te meshkujt mund të shkaktojë impotencën. Po ju listojmë dëmet që mund të shkaktojë pirja e cigares. 

Nuk justifikoi pasurinë, gjyqtari Thanza në Prokurori për të dëshmuar
  • 2018-09-24

Nuk justifikoi pasurinë, gjyqtari Thanza në Prokurori për të dëshmuar

Është thirrur për tu marrë në pyetje në Prokurorinë e Tiranës ish-gjyqtari i Gjykatës së Lartë, Admir Thanza. Ai akuzohet për deklarim të rremë të pasurisë. Thanza nuk kishte burime financiare për të justifikuar pasurinë e tij. Admir Thanza është shkarkuar nga detyra në korrik

No Pic available
  • 2018-09-23

GJERMANI THIRRI ARSYES!

Në sondazhin e ARD-së për tendencat elektorale në Gjermani populistët e djathtë të AfD-së për herë të parë renditen para socialdemokratëve, SPD. Demokratët në Gjermani tani duhet të ruajnë arsyen, mendon Jens Thurau. Ta themi qysh në krye të herës: populistët e djathtë të R

Ilaçe kontrabandë, aksion i Task Forcë-s në të gjitha farmacitë
  • 2018-09-23

Ilaçe kontrabandë, aksion i Task Forcë-s në të gjitha farmacitë

Ilaçet kontrabandë, xhiroja e të cilave shkon deri në 5 milioë euro ne vit, por edhe për ato që shiten pa recetën e mjekut po kalojnë në sitë të gjitha farmacitë në vend. Një task-forcë e ngritur, ka nisur aksionin në kryeqytet, ku më shumë se gjysma e farmacive të kontrolluara

Raporti i Unicef-it: Çdo 5 sekonda vdes një fëmijë në botë
  • 2018-09-22

Raporti i Unicef-it: Çdo 5 sekonda vdes një fëmijë në botë

Foto ilustruese Në vitin 2017 në botë, kanë vdekur rreth 6.3 milionë fëmijë nën moshën 15 vjeç, që është, një në çdo pesë sekonda, shpesh nga shkaqe të parandalueshme. Kjo është deklaruar nga UNICEF, i cili nënvizon se shumica e këtyre vdekjeve, 5,4 milionë, kanë ndodhur në

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama