Rezultate te kerkimit per termin: +Shkolls

Meta: total 212 / total_found 212 / time 0.000 / keyword[0] shkolls / docs[0] 212 / hits[0] 325 /
No Pic available
  • 2008-11-01

Vlor 2008: Fantazma e vitit 1997

Vetdija qytetare e intelektualve tan pson nj deformim t uditshm dhe thyhet, sapo gjendet para dukurive me natyr t shumfisht, si sht viti i zi 1997. Shkaqet e rndomta t ksaj thyerje apo, m mir, shtmngie, jan ose prtacia pr t reflektuar me procedurat e mendimit t shndosh, ose nga implikimi i drejtprdr

No Pic available
  • 2008-11-01

Libri i Nasho Jorgaqit pr jetn e Fan Nolit

Etja e shqiptarve pr tu njohur me figurn e Nolit sht e jashtezakonshme, e rrall dhe kuptimplot. Pr kt gj, un mund t flas nga prvoja ime personale. Her pas here, takoj bashkatdhetar t cilt, duke ditur se un u njoha nga afr me Nolin kur banoja n Boston, m luten tu flas pr kujtimet e mia pr Nolin. Duan

No Pic available
  • 2008-11-01

Nj vlersim pr Albana Mlyshin

Mirsjellja e bn at t duket jasht ashtu sic sht n shpirt. Modestia, ndershmria, ndjeshmria, kurajoja dhe vullneti t shkrira n nj japin besnikrisht portretin e saj. ******* Kohn, kur ka punuar n RTSH Albana Mlyshi Lifschin e kujton me knaqsi si kushdo q e dashuron punn e vet, por edhe si nj

No Pic available
  • 2008-11-01

Rrethi vicioz i letrsis shqipe

Tashm letrsia shqipe sht mbyllur hermetikisht n rrethin e saj vicioz. Si dy rratht, apo zerot q prbjn shifrn e fundit t q po jetojm. Pa rrugdalje. Perspektiva e saj me dhjetvjear t tr ka qen e zymt e ndrsa tash, ajo ka prekur fundin, d.m.th., qorrsokakun. Si mbrritm deri ktu? Papritmas? Pahetueshm?

No Pic available
  • 2008-11-01

Telenovelat; arma pr t vrar fmijt

Specialitt e mjeksis turke shprehen se fmijt ndikohen mjaft nga telenovelat e transmetuara nga kanale t ndryshme televizive. Studiuesi turk, Ahmet Tevfik Ozan shprehet se n shum tema dhe shtje t jets s prditshme, fmijt kan nisur t tregojn sjellje imituese t skenave t telenovelave. Veanrisht nxnsit e

No Pic available
  • 2008-11-01

U divorcuat? Po fmijt ...

Kushtet n t cilat po jetojm, kan shkaktuar kriza nga m t ndryshmet n rrethet familjare, gj kjo q ndikon n mnyr t drejtprdrejt jo vetm n marrdhniet midis iftit, por edhe tek fmijt. Pyesim iftet q prjetojn momente krize: A e menduat do gj m s miri para se t vendosnit pr tu divorcuar? A e menduat se si

No Pic available
  • 2008-11-01

Gjuha Shqipe, borxhi q u kemi fmijve

sht m se e vrtet q Gjuha Shqipe po prjeton nj moment aspak t kndshm n morin e zhvillimeve tona kombtare. Madje jo vetm kaq, por mendoj se gjuha jon dhe prdorimi i saj po nget me shpejtsi tmerri drejt shkatrrimit. Nj kolege redaktore shum e nderuar, do t m trhiqte vmendjen kto koh se dikur ajo kishte