Rezultate te kerkimit per termin: +Shkrimtari

Total: 7663
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:26.106Z

Shkrimtari & Nacionaliteti

Në Revistën letrare", 1 maj 1944, Mitrush Kuteli i kthehet debatit për letërsinë dhe kombin, çfarë ndodh me shkrimtarin e një vendi, si shihen raporte e tij mes ndjesisë së gjuhës, kulturës dhe patriotizmit. Përballë këtij mendimi, në një bisedë ekskluzive për standard të s

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:15.422Z

Shuhet shkrimtari Rexhep Zogaj

Prishtinë, 8 qershor - Shuhet shkrimtari Rexhep Zogaj. Në moshën 75-vjeçare, shkrimtari dhe publicisti, Rexhep Zogaj ndërroi jetë sot në kryeqytetin e Republikës së Kosovës, Prishtinë. I ndjeri ishte autor i disa romaneve. Varrimi i të ndjerit do të bëhet nesër në Prishtinë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:08.885Z

Shkrimtari Simon Montefiore ne Financial Times

Shkrimtari dhe historiani, Simon Montefiore, në rubrikën e vet periodike në të përditshmen prestigjioze “Financial Times”, në numrin e shkurtit, është ndalur tek pesë botimet e librave të tij në gjuhën shqipe nga Shtëpia Bo

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:58.552Z

Ndërron jetë shkrimtari Ernesto Sabato

Shkrimtari i njohur argjentinas, Ernesto Sabato, ka ndrruar jetë në moshën 99 vjeçare. Autori i novelës, “Tuneli”, Ernesto Sabato, ka publikuar romanin e tij të parë në vitin 1948, përmbajtja e së cilit trajtonte kërkimin ekzistenc

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:31.404Z

Shkrimtari dhe “tradhtari” i nevojshëm

Jo rrallë mund të gjesh një shkrimtar që të mos jetë pushtuar nga frika e ankthi, vetëm nga ideja se një përkthyes i keq mund ta përmbyste veprën e tij. Por nuk janë të rralla edhe rastet, kur ka mjaftuar një përkthyes i mirë për ta ngritur veprën dh Astrit LULUSHI Mendohet se

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:52.062Z

Sulmohet shkrimtari shqiptar në Suedi

Hamit Gurguri Malmë, 17 Shkurt 2011 NOA/ Ramadan Seitaj – Në hyrje të ndërtesës ku banon, në Gislaved të Suedisë, është sulmuar sot fizikisht shkrimtari Hamit Gurguri. Ai u sulmua me thikë, nga një grup për të cilët Hamiti mendon se ishin serbë.

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:53.195Z

Letersi, nderron jete shkrimtari Jerome Salinger

Shkrimtari Jerome David Salinger, autor i romanit te famshem "I riu Holden” ka nderruar jete ne moshen 91 vjecare. Ai i mbylli syte pergjithmone ne shtepine e tij ne Corish, ne shtetin amerikan te New Hampshire. Lajmin e beri te ditur djali i shkrimtarit, sipas te cilit, vdekj

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama